Wpis z mikrobloga

Czy są tu jakieś osoby, które znalazły pracę jako programista bez studiów kierunkowych? Poszukuję pracy już jakiś czas, ale jak do tej pory moje starania były bezowocne. Czy wymagania na najniższe stanowiska/staże są naprawdę aż tak wygórowane w tych czasach, że nie ma sensu sobie zawracać głowy? Jeżeli nie jako programista, to jak najłatwiej można by się załapać do branży i w międzyczasie uczyć się dalej? Myślę nad zaczęciem studiów informatycznych, ale szczerze mówiąc to zaczynam już tracić nadzieję i dopada mnie deprecha, bo 30 już stuknęła, a ja wciąż nieogarnięty zawodowo. #praca #pracait
  • 10
@SalsaDeAmigo: do tej pory pracowałem dla dwóch software house'ów i żaden nie wymagał studiów technicznych i byli tam seniorzy po liceum, na rozmowie też się mnie nikt nie pytał jakie studia skończyłem. Liczy się tylko jak umiesz programować, bo na studiach nie nauczysz się nic.
Sam jestem po automatyce i robotyce i po kilku latach zmieniłem na backend web developer a teraz jestem bardzo zadowolonym devops engineerem, powodzenia ( ͡°
@SalsaDeAmigo: niestety rynek został zalany przez takich ludzi, większość z nich nic nie umie ale to nie przeszkadza im w posiadaniu 10 technologii w CV, spływają tysiące i trzeba jakoś odsiać, może rozejrzyj się za jakąś mniejszą lokalną firmą bo w korpo masz bardzo małe szanse

a i wywal datę urodzenia z CV, z niewiadomych powodów HRy na to patrzą
@SalsaDeAmigo: mi się udało zdobyć w czasach gdzie też podobno nie dało się, ludzie odradzali, rynek zalany juniorami i tak dalej... No i faktycznie okazało się, że jest zalany, mimo, że posiadałem sensowne umiejętności, cv nie było nawet otwierane bo razem ze mną było jeszcze 200 innych aplikacji na stanowisko. Zajęło mi to trochę czasu, kilka miesięcy tak naprawdę i udało się przez nieźle zrobione portfolio na swojej stronce, co zwróciło
@prc95: W jaki sposób szukałeś tych "mniejszych" firm? Ja do tej pory korzystałem jedynie z tych najpopularniejszych portali (justjoin.it, nofluffjobs, pracuj.pl). Mógłbyś mi powiedzieć co znajdowało się w twoim portfolio? Ile projektów miałeś? Jak bardzo zaawansowane? Niektóre ogłoszenia są zadziwiające - staż w JS, ok. 2k na rękę z tego co pamiętam i wymagane 2 lata doświadczenia komercyjnego () Ręce opadają jak się coś
@SalsaDeAmigo: portale które wymieniłeś, google maps, linkedin, tam szukałem czegokolwiek co działa w mieście. Dodatkowo polecam chodzenie na meet.js albo inne cykliczne konferencje, w przerwie na pizze można pogadać z ludźmi i popytać czy kogoś u nich nie szukają, z polecenia zawsze łatwiej się dostać. Zawartość portfolio nie zrobiła super wrażenia, wszystko co tam miałem to strony wizytówki firm, fotografów, coś w WordPressie, bez szału i zdawałem sobie z tego sprawę,
@prc95: Szukam w Warszawie. Niby stolica, ale ofert nie pojawia się zbyt wiele. Byłem raz na rozmowie w Samsungu, ale na testera. Chyba rzuciłem zbyt dużą sumę, bo podziękowali tylko potem za rozmowę, ale to może i dobrze, bo oferta była tylko na 6msc i potem nie było szans na dalsze zatrudnienie. Liznąłem kilka lat temu Javę, ale straciłem zapał, bo bez fronta nic nie można było zrobić, a nikt nie
@SalsaDeAmigo: to normalne, że wszystkiego się nie pamieta, czasem trzeba zajrzeć w docsy albo u wujka google się dowiedzieć ale to też jest ważne bo jesteś na bieżąco, czasami pojawiają się nowe rzeczy i warto zerknąć w dokumentację albo dowiedzieć się czegoś w sieci nawet jeśli to prosta rzecz. Najważniejsze to posiadanie wiedzy, że istnieje coś co możesz użyć, wiesz gdzie to znaleźć i jak wykorzystać. Na początku pracy chyba nikt
@prc95: Nie liczę na duże pieniądze, szczególnie na początek. Chodziło mi głównie o to, że ogłoszenie było opisane jako staż, co odzwierciedlała również oferowana kasa, a potem wyskoczyli ze sporymi wymaganiami. Zawsze myślałem, że na stażu to powinni przyuczyć do zawodu, a nie wymagać kogoś, kto od 2 lat już pracował w zawodzie xD. W Django zrobiłem jeden projekt, ten drugi robię we Flasku. Jedyne czego nie mam to tego fronta