Wpis z mikrobloga

@weller: może podpowiem, chodzi mi o dopasowanie różnych sygnałów PWM do napięć możliwych do obsłużenia przez Arduino ii szukam czegoś prostego w rozwiązaniu, tj. nie wiem - dzielnik napięcia z kilku rezystorów i jakiś switch do tego przełączający napięcia pomiędzy 3,3, 5, 12 oraz 24v, ale kompletnie nie wiem jak mógłbym to mądrze zrealizować.
Rezystory bym sobie policzył, to żaden problem.. No i prąd wejściowy ograniczyłbym rezystorami do 1mA.
potrzebuję programowo sterować dzielnikiem napięcia,


@NagiMiecz: napisz co dokładnie chcesz osiągnąć, bo może wystarczy cyfrowy potencjometr (choć 24V to może być dla nich zbyt dużo), albo dzielnik napięcia z rezystorami przełączanymi tranzystorami MOS (od strony masy).

może podpowiem, chodzi mi o dopasowanie różnych sygnałów PWM do napięć możliwych do obsłużenia przez Arduino


@NagiMiecz: w takim przypadku w ogóle nie potrzebujesz dzielnika, tylko ogranicznik napięcia zrobiony z rezystora i diody zenera.
@zetisdead: robię układ kondycjonera dla sygnałów PWM, a że takowe występują z różnymi napięciami to chciałbym chociaż te do 24V móc odczytać na Arduino (wej. cyfrowe obsłuży max 5V). Z tego powodu chciałbym jakoś sterować chociażby właśnie dzielnikiem napięcia i programowo przełączać się między poszczególnymi rezystorami z tego dzielnika..
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
common base voltage translator. działa w obie strony.


@Analityk: ten układ się nie nadaje do wysokich napięć wejściowych. Złącze emiterowe się przebija przy 5....9V, zabijesz w ten sposób uC.
@zetisdead: pomysł z diodą zenera został wstępnie odrzucony przez promotora, ponieważ ucina z góry sygnał :/ został mi zaproponowany klucz tranzystorowy do wyboru dzielnika napięcia, ale przyznam że to moja słaba strona i nie bardzo wiem jak to zrealizować..
@NagiMiecz: wyjściami cyfrowymi sterujesz bramki tranzystorów. N-mosy powinny być logic-level (o małym napięciu Vgth).
Z drugiej strony twój promotor strasznie wydziwia. Atmega328 z arduino ma ADC 10-bitowy, co przy zakresie 0...24V daje 24mV rozdzielczość. Nie wiem po cholerę tam zmienny dzielnik.