Wpis z mikrobloga

@jdhue W skrócie demokracja to pewne prawa np. prawa jednostki, których nawet większość nie może zmienić. (lub zmienić łatwo zwykła większością)
Tyrania większości to brak tych pewnych fundamentalnych norm i prawa. Gdzie większość może sobie ustalić wszystko co chce np. że będą sobie dyskryminowac kogoś tam itp.
@Variv: Zawsze mam bekę jak ktoś rozszerza pojęcie demokracji o jakieś swoje wartości mimo że demokracja to tylko ustrój w którym rządzi większość. Dla mnie dekokracja jest tylko wtedy jak PIT jest liniowy xD
@Variv: Zawsze mam bekę jak ktoś rozszerza pojęcie demokracji o jakieś swoje wartości mimo że demokracja to tylko ustrój w którym rządzi większość.


@Drakii Zależy czy mówimy o pojęciu historycznym czy współczesnym.
Jednak zestawienie obok z pojęciem "tyrania większości" wskazuję, że mówimy o pojęciu współczesnym.

Z resztą demokracja oryginalnie to nie jest ustrój w którym rządzi większość. - poczytaj sobie ile procent społeczeństwa miała prawo głosu w Atenach.
@Variv: Rządzi większość uprawnionych do głosowania. Nie ma żadnego współczesnego nowego pojęcia demokracji. Lewica próbuje sobie zawłaszczyć pojęcie demokracji w celach propagandowych ale im się to nie uda.
@Variv: Rządzi większość uprawnionych do głosowania. Nie ma żadnego współczesnego nowego pojęcia demokracji. Lewica próbuje sobie zawłaszczyć pojęcie demokracji w celach propagandowych ale im się to nie uda.


@Drakii No właśnie uprawnionych. Jak byśmy chcieli odtworzyć oryginalna demokrację to musiałoby być uprawnionych tylko jakieś 25% dorosłych w społeczeństwie. - czyli obecne ustróje demokracji parlamentarnej nie są demokracjami w oryginalnym ujęciu.
@Variv: Dziś też np rezydenci nie mają prawa głosu mimo że są częścią społeczeństwa. To że nie każdy jest uprawniony do głosowania nie oznacza że nie mamy demokracji...


@Drakii Ustrój w którym 95% społeczeństwa ma prawo głosu a Ustrój w którym tylko elita 25% ma to prawo to jednak dwa różne ustróje. Niezależnie jak je nazwiesz.
@Variv: Ustrój ten sam tyle że obywatelstwo ma więcej osób.


@Drakii Tylko, że takie różnice w ilości powodują zupełnie inne zarządzanie państwem i zupełnie inna struktura społeczna. W praktyce to będą różne ustróje mimo tej samej nazwy.