Wpis z mikrobloga

@Herubin: Żeby się tylko nie przejechał. Tuska już od lat w Polsce nie ma, jego pozycja nie jest już tak silna jak kiedyś, gdyby został szefem PO to mógłby ją dość szybko odbudować, tworzenie czegoś nowego jest mocno ryzykowne - może chwycić, a może też skończyć jako totalny plankton i pośmiewisko, które z jego własnej partii wysiudano.
  • Odpowiedz
@mnik1: Nie wierzę w to by Tusk wcześniej nie rzucił sporego majątku na badania sprawdzające czy jest grunt na niego. Inna sprawa, że to nie byłoby budowanie od początku bo z nim by na pewno poszła część posłów, senatorów i europosłów.
  • Odpowiedz
badania sprawdzające czy jest grunt na niego


@Herubin: Myślę, że te plotki to właśnie badanie gruntu. Sprawdza temperaturę wody stópką, żeby się przekonać czy nie jest zbyt zimna ;)
  • Odpowiedz
@Herubin: Problem, że tam gdzie, Tusk chce tą partię umieścić miejsca już nie ma. Konserwatywne centrum to pół PO, cały PSL i część PiSu. Tam gdzie jest luka to liberalne centrum, widać to po wzrostach lewicy, dużo ludzi by chciało partii z ich opcją światopoglądową, ale o innych poglądach rynkowych. Taką rolę pełniła Nowoczesna, ale niestety została wchłonięta przez PO, która jest zanadto rozciągnięta i przez to rozmyta. Pozytyw może być
  • Odpowiedz
@mnik1: A to na pewno. On w ten sposób od dawna sonduje różne sprawy.

@patool: Miejsca nie ma póki ktoś nie przyjdzie i się nie rozepcha ;) Myślę, że teraz gdy już spowolnienie przeszło do Polski i nabiera tempa pojawi się sporo miejsca na partię będącą przeciw tej populistycznej wizji wydawania na prawo i lewo jaka jest od Razem po PiS, bo i przestanie ona być po prostu wiarygodna. Już
  • Odpowiedz
Tusk ma duży atut w tym, że już rządził podczas kryzysu i przeprowadził Polskę z dobrym skutkiem. Ustawiając się naprzeciw populistom będzie w stanie uzyskać to czego nie ma obecnie w ogóle PO czyli wiarygodność.


@Herubin:
Kryzys będzie sprzyjał jakiejkolwiek zmianie rządu, ale nie sądzę, żeby akurat Tusk miał dostać jakieś bonusowe punkty, bo ludzie będą jednak oczekiwać kogoś, kto szarpnie cuglami i czegoś nowego, świeżości. Tego Tusk już nie ma,
  • Odpowiedz
@patool: Lewica nawet na zachodzie jest mniejszością i rządzi epizodycznie (nie mówiąc już o skrajnej lewicy jak Razem, gdzie poza Grecją ciężko mi wymienić jakikolwiek rząd w UE o podobnym programie). Stanowczo w Polsce się przesadza z potencjałem lewicy. Ona od kilkunastu lat stale trzyma się w granicach 10-15% do tego jest stosunkowo specyficzna, bo z racji że to głównie ludzie z miast to poza lewicowością obyczajową są wolnorynkowi co w
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Herubin: @mnik1: @patool: nawet jeśli coś takiego powstanie, to mimo wszystko wątpię że Tusk chciałby występować tam jako frontman i niekwestionowany lider. Raczej będzie sobie spokojnie rządził EPL, a w tej nowej partii byłby raczej kimś w stylu "duchowego" doradcy i chciałby wychować sobie następców, którzy by to ciągnęli.
  • Odpowiedz
@Herubin: Pożyjemy, zobaczymy. Mogę sobie wyobrazić, że wobec nieuchronnego kryzysu w służbie zdrowia i kryzysu finansowego (zależy jak głęboki będzie) społeczeństwo się zradykalizuje i albo skończy się wzrostami konfederacji albo lewicy, albo obu. Niestety w Polsce i Europie matma się przestaje powoli spinać w kwestiach fundamentalnych.
Do tego społeczeństwo się liberalizuje szybciej niż politycy chcą przyznać i to też będzie istotne. Wystarczy popatrzeć na wystąpienie Jażdżewskiego i reakcje PO, która tydzień
  • Odpowiedz