Wpis z mikrobloga

Z racji tego, że temperatury spadły dość mocno chciałem dzisiaj odpalić na swojej #budowadomu #budownictwo ogrzewanie na stałe. Posiadam piec dwufunkcyjny, na dole podłogówka + 3 kaloryfery, na piętrze kaloryfery + podłogówka w łazience. Na parterze llistwa zasiląjąca posiada zamontowaną pompę wodę. Kiedy uruchomię ogrzewanie bez włączonej pompy grzejniki po jakimś czasie robią się ciepłe (góra + dół), na piętrze listwa zasilająca jest ciepła, listwa oznaczona jako wyjście zimna.

Problemy zaczynają się w momencie, w którym uruchomię pompę wody. Kaloryfery nagrzewają się długo (są letnie) ale myślę, że jest to kwestia faktu, że do ogrzania jest o wiele większy układ. Co ciekawe listwa zasilająca na piętrze jest zimna a ta oznaczona jako powrót ciepła. Na budowie byłem jakieś pół godziny, zastanawiam się czy to przez podłogówkę muszę dłużej poczekać na efekt, czy coś jest nie tak z #hydraulika
  • 13
@Ganon: podłogówka reaguje po ok 12h. jak masz panele lub deski to dłużej niż sam beton czy kafelki.
problemem jest to, że za późno odpaliłeś ogrzewanie. dom jest wychłodzony i zawilgocony (spokojnie, za wcześnie na grzyba). podnieś parametr wejściowy na ogrzewanie o 2 stopnie i uchyl okna, żeby odparować wilgoć. kilka dni takiego zabiegu powinno wystarczyć. potem wróć do standardowych ustawień.
@Ganon: nie wiem czy taki rozdzielacz zda egzamin. Jak instalacja startuje z niskiej temperatury, to pompa tłoczy w powrot grzejnikow i zasysa z zasilania, bo tam ma najmniejsze opory. Dopiero jak zawor trojdrozny termostatyczny zacznie przymykac sie od strony zasilania, czyli jak uklad nabierze temperatury, to podłogówka ruszy i kierunek przeplywu przez grzejniki bedzie prawidlowy. Niby można na poczatku ustawic mniejsza temperature na podloge i z czasem powoli ją zwiększac, ale
@janznetu: Pompa podłogowa jest podłączona po prostu do kontaktu. Wczoraj tam byłem i w domu było ciepło więc podłogówka coś tam grzeje. Nad pompą jest możliwość ustawienia temperatury - było ~40 stopnie (na piecu 45), po skręceniu poniżej 30 usłyszałem jak woda się przelewa i po chwili miałem ciepłe grzejniki na piętrze. Na parterze w garażu ciągle zimno.
@Ganon: Nie napisałeś na jaka moc masz ustawiona pompę od podlogowek. Jak nie masz instrukcji di niej, to na necie łatwo znajdziesz pdfa. Zmiana ustawień jest mało intuicyjna.
Jaki masz piec?
via Android
  • 0
@janznetu Nie wiedziałem, że nawet mam taką możliwość - pokrętło było schowane pod plastikową zaślepką a ja jestem totalnym laikiem. Udało mi się skontaktować z hydraulikiem i teraz wszystko śmiga. Piec to Bosch Condens 2300iw