Wpis z mikrobloga

@czlowiekmysz: są 2 najbardziej prawdopodobne przyczyny:
- w B2:B25 nie komórek, w których tekst zaczyna się od Buty
- w C2:C25 liczby są wpisane jako tekst, a nie liczby (czy SUMA(C2:C25) daje wartość większą od 0)
Albo trzecia: włączone jest ręczne przeliczanie formuł, jeśli tak to po naciśnięciu F9 pojawi się wartość.
@brak_nicku:
- w B2:B25 nie komórek, w których tekst zaczyna się od Buty

Są takie komórki

- w C2:C25 liczby są wpisane jako tekst, a nie liczby (czy SUMA(C2:C25) daje wartość większą od 0)

Tak suma wszystkich komórek jest poprawna.

Albo trzecia: włączone jest ręczne przeliczanie formuł, jeśli tak to po naciśnięciu F9 pojawi się wartość.

Używam offica na telefonie więc tam nie wcisnę F9, a do komputera teraz nie mam
To jest wtedy traktowane po prostu jak każdy inny znak


@Limonene: to jest dla mnie ciekawostka, bo większość funkcji po wpisaniu parametru bez cudzysłowu zwróci wartość #NAZWA. Teraz sprawdziłem, że SUMA.JEŻELI rzeczywiście zwraca 0, chociaż już w okienku do edycji formuły parametr jest oznaczony jako #NAZWA
@brak_nicku: no i to jest jedna z niespójności excela, a przysparza tyle problemów. Bo jeżeli nie dostaje się jakiegoś #nd tylko 0, które jest wynikiem, to z automatu się uznaje, że formuła "coś tam liczy" i nie przychodzi wtedy do głowy szukanie błędów w warunkach :D
@Limonene: to mi wygląda jako it's not a bug it's a feature , tylko to nie ma najmniejszego sensu, a na dodatek daje bardzo ciekawe efekty, jak w A1 wpiszę:

=aaa
To oczywiście da to #NAZWA. Ale jak w B1 wpiszę:

=LICZ.JEŻELI(A1;bbb)
To wynik jest 1:)
@Polinik: obu przypisuje wartość błędu #NAZWA? i dlatego liczy komórkę. Tylko w przypadku =aaa od razu widać, że to błąd, to LICZ.JEŻELI to ukrywa. =LICZ.JEŻELI(A1;bbb) nie policzy pustych komórek, tylko te z błędem #NAZWA?. To samo można zasymulować na przykład dla 1/0. Tylko jeśli ktoś chciałby liczyć komórki z błędem #NAZWA? to może do tego użyć =LICZ.JEŻELI(A1;"#nazwa?") a nie wpisywać niezdefiniowaną nazwę.