Wpis z mikrobloga

Witam linuksiarzy, potrzebuję pomocy z odpowiedziami. Mam wrażenie w 99%, że w kluczu odpowiedzi jest przynajmniej jeden błąd. Szczerze dałbym odpowiedzi odpowiednio: A, C. W kluczu jest jednak B i D. Potrafi ktoś mądrzejszy odpowiedzieć na te pytanka i w miarę możliwości nakierować na argumenty lub źródła?

Informacje o otwartych plikach przechowywane są w folderze
A - tmp
B - var
C - proc
D - sbin

Wskaż zdanie PRAWDZIWE:
A - Każdy terminal jest konsolą
B - Terminal to konsola działająca w trybie graficznym
C - Konsola to terminal działający w trybie tekstowym
D - Konsola to terminal, na którym zalogowany jest root

#linux #informatyka
  • 10
Do pierwszego pytania.
Chyba wg przyjętej konwencji (pewnie FHS -> Filesystem Hierarchy standard) do katalogu /tmp ma uprawnienia niemal każdy i jest na dane tymczasowe i ulotnedziałających w systemie programów (typu tymczasówka odpalonej powłoki graficznej, edytora tekstu itd.).
Katalog /sbin jest na binarki do których wykonania powinny mieć uprawnienia wyłącznie użytkownicy specjalni (root i inni uprawnieni).
Katalog /var (od variable) jest na pliki nieulotne. Tam mogą być informacje o otwartych plikach(chyba
@neveroxik: /var/run zawiera informacje o procesach, ale informacje o wszystkich otwartych plikach to się czyta z jądra (jak lsof)
drugie pytanie to jakiś rzyg
- terminal to końcówka, słowo o wielu znaczeniach, autorowi pewnie chodziło o odróżnienie "emulatora terminala" (kterm) od "terminala" w znaczeniu archaicznych uniksów
- konsola to miejsce (fizyczne bądź wirtualne) do i/o dla człowieka

@neveroxik: no to odpowiedź z klucza jest z #!$%@?, możesz zrobić screena mojego wpisu i pokazac osobie która zrobiła ten egzamin. Prawidłowa odpowiedzią jest /proc. Ale tak ściśle mówiąc to w procu nie sa przechowywane informacje o otwartych plikach tylko są one eksportowane ze struktur w jadrze, no ale potocznie można mówić że są przechowywane w procu.

Zobacz przykladowowo pod strace jakie pliki otwiera lsof żeby wyciągnąć listę otwartych plików
Z
możesz zrobić screena mojego wpisu i pokazac osobie która zrobiła ten egzamin


@yuim:

"Dzień dobry panie profesorze! Przepraszam ale pana odpowiedź jest z #!$%@?."

( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak swoją drogą to drugie pytanie też z dupy.

Widzę że wyznajesz inną szkołę :v


@sirpingus: @wykopyrek: trochę racji ma ale zależy w którym miejscu. Wielokrotnie trafiałem na many, które w ogóle nie był← aktualizowane po kilka