Wpis z mikrobloga

#bitcoin #podatki #kryptowaluty

Jak to jest z płaceniem podatku od krypto? Bo tu jest kilka poziomów i prowizji, że w sumie nie do końca czaję co jest kosztem, a co nie.

Kupuję BTC za 10k Euro. Od razu mam przewalutowanie - konto złotówkowe. Czyli jak rozumiem moje koszty zakupu to 10k euro razy średni kurs NBP euro z wczoraj? A może kwota jaką policzył mi bank?

Dalej: wymieniam w kantorze, który liczy sobie prowizję - koszt czy nie?

Dalej: wysyłam na mój wallet - fee od transakcji na blockchainie to koszt?

No i oczywiście droga w drugą stronę: wallet -> kantor, prowizja kantoru, koszt transferu na konto (SEPA też kosztuje...).

Czyli jak ostatecznie ma wyglądać moje zeznanie podatkowe? Najprościej (choć nie najkorzystniej) byłoby wyliczyć to
(kwota ze sprzedaży jaka trafiła na moje konto) - (koszt poniesiony w czasie zakupu)
czyli odejmowanie tylko wartości, które widać na wyciągu mojego konta.
  • 5
@OPcodeRTI: oh wow, pierwsza reakcja - bzdura, bo ogólnie koszty można odliczać (np. grając na foreksie sami wliczają prowizje w koszty w picie 8c), ale oni zrobili specjalny wyjątek:
(nie można odliczać)

38d) poniesionych wydatków związanych z zamianą waluty wirtualnej na inną walutę wirtualną;


...
tak to ogólnie napisali, że może nawet prowizja w giełdzie podpada

https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych/rozdzial-4-koszty-uzyskania-przychodow/1480/#ustawa-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych/art-23/