Wpis z mikrobloga

Kupiłem sobie ostatnio przetwornicę stepdown na 3.3V z aliexpress, ale zauważyłem, że sieje trochę na układ radiowy 433MHz. Podczas pracy słychać z niej typowe dla przetwornic dźwięki. Jak to poprawić? Układ filtrujący z kondesatorów da radę, czy jednak szukać innego modelu przetwornicy? Może macie jakieś sprawdzone już modele przetwornic step down (w moim przypadku 12v na 3.3v, mała moc rzędu 1-1,5W) z aliexpress, które są trochę lepiej wykonane i nie sieją tak na resztę (wiem że takie uroki przetwornic, ale może jednak coś się znajdzie )

#elektronika #diy
  • 14
@SallyDouble: @miszczo997: Możliwe że ta przetwornica sieje wszędzie. Co ja bym zrobił to przejrzał katalog np. DigiKey i zobaczył co tam znajdę. Powinno być pełno tego typu przetwornic za mniej niż $10, nawet pasujących jako zamiennik stabilizatora w obudowie TO-220. Skoro nie dajesz tam stabilizatora liniowego zakładam, że to coś na baterie.
ale zauważyłem, że sieje trochę na układ radiowy 433MHz


@SallyDouble: czym to sianie się objawia?

Podczas pracy słychać z niej typowe dla przetwornic dźwięki. Jak to poprawić?


A przeszkadza ci to? Nietypowe dźwięki mogą wynikać ze zbyt małego obciążenia, wtedy przetwornica pracuje w trybie hiccup i może być słyszalna.

Może macie jakieś sprawdzone już modele przetwornic step down (w moim przypadku 12v na 3.3v, mała moc rzędu 1-1,5W) z aliexpress, które
@miszczo997: W jaki sposób to można zrobić? Muszę sprawdzić jeszcze jaki układ siedzi w tej przetwornicy.

@4833478: Prawdopodobnie tak zrobię, że kupię kilka przetwornic i skorzystam z oscyloskopu na uczelni, żeby przepadać te układy. Napięcie chcę obniżyć z 12V na 5V i raczej się tutaj stabilizator nie sprawdzi :(

@zetisdead: Jest to dodatkowy układ sterujący do obecnego urządzenia z wbudowanym modułem radiowym 433MHz. Od momentu montażu układu przetwornicy spadł
@4833478: haha, napisałem trochę jak połamany. U mnie radiator stanowi samo PCB, bez dodatkowego radiatora. Na etapie projektowania tego układu nie spodziewałem się aż tak dużych strat (pierwszy raz robiłem układ ze stabilizatorem). Przez nagrzewanie tego jestem jakoś zniechęcony do używania stabilizatorów przy obniżaniu napięcia o takiej różnicy (7V). Sugerujesz, źe użycie radiatora pozwoli spokojnie zastosować stabilizator bez obawy o poparzenia;) ?
@SallyDouble: Oczywiście, że tak. Wszystko to kwestia wielkości radiatora ( ͡° ͜ʖ ͡°) Płytki radiatorem nazwać nie można. Ewentualnie jeśli byś rzeczywście miał pole miedzi 10x10cm i przylutował do niego na płasko całą powierzchnią ten stabilizator to można by powiedzieć, że to radiator. Do mocy którą podałeś coś takiego jak na obrazku powinno wystarczyć.

Przez nagrzewanie tego jestem jakoś zniechęcony do używania stabilizatorów przy obniżaniu napięcia o
4833478 - @SallyDouble: Oczywiście, że tak. Wszystko to kwestia wielkości radiatora (...

źródło: comment_yCcXOeBsQDULOEoJ9G7bbLMjoWjD4rdt.jpg

Pobierz
@4833478: Dotychczas nie miałem problemów z zakłóceniami pochodzącymi z przetwornic, ale akurat tym razem pojawiła się ta kwestia zakłócania radia. Póki co to nadal chcę przebadać temat stosując przetwornicę opartą na innym układzie niż teraz. Jak dla mnie plusami przetwornic jest przede wszystkim znacząco wyższa sprawność, co przekłada się na znikome nagrzewanie i brak konieczności użycia radiatora (przy mniejszych prądach oczywiście, powiedzmy 2A).
Mam dostęp do oscyloskopu i zamierzam przebadać sobie
@SallyDouble: Oczywiście że male straty to jest plus przetwornic, w zasadzie główny i może jedyny jeśli mówimy o przrtwornicach bez separacji. Jak chodzi o zakócenia radiowe to raczej oscyloskopem za dużo nie przebadasz. Moje podejście byłoby takie, żeby szukać przetowornicy na jakimś wiadomym i dobrym układzie, dobrze udokumentowanym a nie jakimś chinskim z jednostronicową notą katalogową o ile w ogóle jakąś znajdziesz. Jeśli będziesz wiedział co napędza przetwornicę to będziesz mógł