Wpis z mikrobloga

Cześć,

czasami rysuję sobie jakieś projekty PCB i mam już doświadczenia w KiCad, EAGLE oraz Altium Desinger. Do użytku domowego używam, ale bardzo denerwuje, mnie fakt, że dla każdego elementu muszę najpierw stworzyć stosowna bibliotekę. Zajmuje to jednak sporo czasu, a w projektach amatorskich rzadko się potem zdarza ze wykorzystam jakiś specyficzny element. Ostatnio przetestowałem sobie EasyEDA. Spodobał mi się dostęp do ogromnej ilości elementów innych uzytkowńikow i szybko mogłem stworzyć płytkę. Bez problemy znalazłem np. Symbol oraz fotoprint dla jakiś przekaźników z demontażu. Jednak EasyEDA jest apka webowe i jak się zamkną to stracę swoje projekty. Stąd szukam jakiegoś sprytnego rozwiązania do KiCAD żeby mieć dostęp do sporej ilosci gotowych bibliotek. Jest może jakaś wtyczka, która daje dostęp do bibliotek społeczności (może niekoniecznie chce od razu pobierać miliony elementów na dysk, tylko jednak mieć dostęp do katalogu online). Ktoś coś?

#elektronika #pcb #projektowanie #inzynieria
  • 11
  • Odpowiedz
ale bardzo denerwuje, mnie fakt, że dla każdego elementu muszę najpierw stworzyć stosowna bibliotekę.


@SallyDouble: musisz? Używam eagle i mnie jakoś w 90% wystarczają te istniejące, z rzadka muszę się wspomóc góglem, ściągając bibliotekę z netu a już naprawdę od wielkiego dzwonu rysuję sam.
  • Odpowiedz
kicad ma przecież dosyć sporą bibliotekę elementów.


@Tymian: tak ogromną, że trzeba co chwila dodawać coś własnego. Po zrobieniu pierwszego próbnego projektu w Kicadzie miałem chyba z 20 nowych obudów (złącza micromatch, obudowy DFN, dławiki, gniazda RJ-45 z ledami, switche TACT itd.)

Stąd szukam jakiegoś sprytnego rozwiązania do KiCAD żeby mieć dostęp do sporej ilosci gotowych bibliotek.


@SallyDouble:
1. przeszukać repozytoria git np. olimeksa: https://github.com/OLIMEX/KiCAD i innych projektów opensource
2.
  • Odpowiedz
@Tymian: Nie jest ta biblioteka jakaś bardzo rozbudowana. Doskonale rozumiem potrzebę tworzenia i utrzymywania własnych bibliotek, w pracy ma to sens, ale przy hobbysticznych projektach tracę zbyt dużo czasu.

@Jarek_P: Zastanawiam się również właśnie nad powrotem do Eagle. Nie jestem jakoś zapatrzony w KiCad i chętnie potestuję nowe środowiska, które trochę ułatwią mi projektowanie i skrócą czas.

@Caffe: Słyszałem o nim ze dwa lata temu przy okazji pracowania w
  • Odpowiedz
@SallyDouble: czytując od lat fora elektroniczne mam wrażenie, że osoby doświadczone w projektowaniu PCB dzielą się generalnie na klan Kicada i klan Eagle, oba klany są do siebie nastawione wrogo, zwykle szyderczo wytykają braki przeciwległych systemów i uważają je za syf najgorszy i bezwartościowe dno.
Cóż, ja w Eaglu projektuję od kilkunastu lat i nie wyobrażam sobie inaczej. A jeśli chodzi o biblioteki, to w eaglu zwykle problemem jest dla mnie
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Swoją przygodę zaczynałem właśnie z Eaglem i bardzo dobrze uczyło mi się tego akurat środowiska. Jedyna taka uwaga właśnie to były często niejasne nazwy komponentów w bibliotekach. W pracy później musiałem korzystać z Altiuma (projektowaliśmy dość proste płytki i dużą ilością tych samych elementów - raz na jakiś czas musiałem opracować coś nowego) oraz KiCada (niektóre projekty były w tym zrobione). KiCad jako środowisko jest nawet całkiem ok, tylko właśnie
  • Odpowiedz
Dobrze kojarze, że Eagle został wykupiony przez Autodesk?


@SallyDouble: tak i był to po prostu cudny ruch dla amatorów i hobbystów. Wcześniej miałeś darmową wersję ograniczoną do maleńkiej płytki i śmiesznej ilości połączeń (w praktyce oznaczało to niemożność zrobienia projektu choć trochę bardzoej złożonego, niż "mrygałka LED"). Obecnie, jak z większością popularnych CADów Autodesku - wystarczy założyć u nich konto i jeśli zadeklarujesz że do użytku niezarobkowego, możesz używać za darmo,
  • Odpowiedz
@Jarek_P: No widzisz, to ja jestem akurat w klanie Altiuma. Zaczynałem od eagle, ale brakowało mi chociażby wyświetlania nazw ścieżek przy routingu PCB. Później w pracy przerzuciłem się na Altiuma i w sumie ciężko zejść na coś niżej. Circuit Maker jest spoko (ale to w sumie altium, tylko okrojony). KiCAD w wersji której używałem doprowadzał mnie do gorączki - wykorzystuję dużo nietypowych elementów (dużo czasu na robienie bibliotek), jeszcze kilka lat
  • Odpowiedz