Wpis z mikrobloga

cześć mirki z #fotowoltaika
w zeszłym sezonie zamontowałem instalację do podgrzewania ciepłej wody, więc teraz czas na prąd.
Dach mam od południa (główną płaszczyznę), kąt 40 stopni. Więźba była pod dachówkę ceramiczną, jest blachodachówka, więc zapas ciężaru jest całkiem pokaźny. Problem polega na tym, że dach nie jest jednolitą płaszczyzną, a ma pełno przeszkadzających elementów (komin, okna dachowe). Czy z panelami można dojechać do samej krawędzi dachu, czy jednak nie za bardzo ? (podrywanie wiatrem itd)
Ułożyłem sobie w programie do tego, maks co mogę upchnąć to 24 sztuki (w tym dwie po prawej stronie poza zdjęciem).
Przy 24x300W daje to 7200W. Jak patrzyłem, to większe moce są często fizycznie większe i ciężej będzie mi je zmieścić.

Obecne zużycie to około 4MWh na rok, ale chce umyślnie przewymiarować instalację na potrzeby klimatyzacji i ogrzewania.
Jako, że to terytorium #warszawa to mam ochotę złożyć wniosek o dofinansowanie (30%). Aby złożyć wniosek, potrzebuję ofertę. Maksymalnie mam do wydania 34 tys zł (razem z dotacją).
globalbus - cześć mirki z #fotowoltaika 
w zeszłym sezonie zamontowałem instalację d...

źródło: comment_IbZW39VirjhKdH8Y52gaqsGCOHv7Xaiu.jpg

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
@robertx: nie muszę ogrzewać pełną mocą. Chodzi o zmniejszenie zużycia, które mam obecnie
Na ten moment mam jakieś 13kW mocy chłodniczej i około 14kW grzewczej z samego systemu klimatyzacji. Jak jest mróz (w tym roku jeszcze nie było), to odpalam gaz.
  • Odpowiedz
@globalbus: Coś usłyszę tu, coś usłyszę tam ale coraz bardziej pomysł wytwarzania prądu samemu dla siebie mi się podoba ( ͡° ͜ʖ ͡°) Stąd to pytanie. Dzięki!
  • Odpowiedz
@globalbus: 4500 zł za kw, tyle mniej więcej wychodzi, ale wszystko zależy od tego jak rozplanuje się montaż paneli, jak na ziemi to będzie drożej. Jak chcesz to mogę zapytać w robocie ile by wzięli.
  • Odpowiedz
@freedy18: to jest godzina 8.00 w październiku ( ͡° ͜ʖ ͡°) IMHO ciągle lepsze nasłonecznienie niż na płaszczyźnie wschodniej.

@ZajebbcieTrudnyNick: przy tej ilości paneli to już zawsze jest falownik na dwa stringi. Na pojedynczym zostałaby przekroczone maksymalne dozwolone napięcie.

Popraw mnie jeśli się mylę, ale tak jak na tym rysunku co wrzuciłeś, są w każdym panelu u góry diody bocznikujące. Jeśli prąd płynie przez nie, a
  • Odpowiedz
@globalbus: Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zadałeś.

1. Czy z panelami można dojechać do samej krawędzi dachu?
Nie można. Na to pytanie odpowiedziałeś sobie sam: kwestia podwiewania modułów fotowoltaicznych. W wyniku tego konieczne jest zachowanie bezpiecznej odległości. Niektóre opracowania mówią o 50cm od krawędzi, a w niektórych odległości te są przedstawione za pomocą wzorów, na które wpływ mają wymiary budynku lub wysokość.
Pierwsze opracowanie: https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/fotowoltaika-najczestsze-bledy-jak-ich-unikac.html
Drugie opracowanie: http://www.instsani.pl/523/planowanie-pola-kolektorow-pv

2.
speedkill - @globalbus: Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zadałeś...

źródło: comment_LKntlNkWzJtySb2EsDirmFDfszDrgxs7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@globalbus: jak na ziemi nie ma miejsca to pozostaje jedynie dach. Panel 300W ma wymiar około 100 x 170 cm czyli trochę inaczej to wyjdzie niż twoje kwadraty, można zbliżyć się do krawędzi dachu na 20 cm, jest też opcja za dodatkową opłatą na rozszerzenie powierzchni przez montaż stelażu, ale w dolnej część co może ci przysłonić okna.
  • Odpowiedz
@speedkill: co się kryje pod nazwą "optymalizator mocy"? Chodzi mi o techniczną zasadę działania, bez marketingowego #!$%@?.
@Qullion: "kwadraty" są poprzez optykę. Przyjąłem właśnie te wymiary. Pomiędzy grzbietami fal blachy jest 183mm, a pomiędzy rzędami 350mm.
  • Odpowiedz
@globalbus: Skąd informacja o tym, że większe moce paneli zajmują większa powierzchnię? Z tego co mi wiadomo to różnią się bardzo niewielkimi wartościami i praktycznie każde z tych obecnych nazwijmy to "standardowych" ma wymiary lekko poniżej 1700x1000x35. Różnią się głównie ceną. Dziś montowali u mnie Longi Half Cut 320 Wp i one mają wymiary 1672x991x35 mm.
  • Odpowiedz
@globalbus: Tak jak pisał @speedkill w twoim przypadku polecałbym system SolarEdge w którym nie ma problemów w częściowo zacienionymi modułami. Rozważ też ekspozycje wsch-zach, wbrew pozorom jest ona równie dobra jak południowa, a ma równiejszą produkcje przez cały dzień zamiast dużej produkcji w południe. Ogólnie w Warszawie polecam Solmarwie o czym mówi i doradzi najlepsze rozwiązanie.
  • Odpowiedz