Wpis z mikrobloga

@m0rdeczka: Po jaką cholerę ci kurs do jednego frameworka?
Naucz się podstaw programowania obiektowego, przerób później jakiś kurs budowy frameworków testowych na udemy i jedziesz. Szkolenie z samego selenium to całkowita strata czasu i pieniędzy.
  • Odpowiedz
@CapoDiPtakMuzzapi: bo piszę automatyzacje w selenum w pracy i są pieniążki żeby wysłać 2 osoby na jakiś kurs, więc chcę za te pieniążki sobie na taki kurs pojechać. Chyba oszalałeś, że będę wolny czas poświęcał na doszkalanie się do zawodu ( )
@Rabusek: i tak cudem z tym kursem zakręcili żeby to finansować, bo dla outsourcingów to nic nie ma ...
  • Odpowiedz
@m0rdeczka: Sami przygotujcie agendę, zakres takiego szkolenia. Odezwijcie sie do firm szkoleniowych i pytajcie czy mogą wam takie przygotować. 90% szkoleń na rynku to gotowce zawierajace podstawy które zapewne juz masz skoro piszesz testy w pracy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@m0rdeczka: z mojej strony mogę polecić kurs selenium na javastart jest dobrze zrobiony budowa własnego frameworku do testów UI ale z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że przydaje się wiedza z programowania.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@m0rdeczka: Z mojej strony mogę polecić ten kurs online budujesz własny framework do testów i jest to mega spoko. Mi dużo dał ale dodam że ogarniam podstawy programowania w Javie. Mogę jeszcze powiedzieć o kursie CodersLab bo znajomy był miał podstawy Javy i podstawy Selenium z tego co pamiętam. Na pewno nie budowli frameworku do testów w CodersLab. Jak znajomek widział moje rzeczy po kursie online właśnie z javastart to
  • Odpowiedz
@CapoDiPtakMuzzapi: @supersucker: @Ulysses_31: @Rabusek: koniec końców sam mam przygotować agendę i będzie szkolenie "spersonalizowane" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zostaje wybrać co najlepsze. Budowa własnego frameworka, BDD, jakiś junit? Wykorzystanie selenium do budowy robotów automatyzujących i testów regresji? Jakieś sugestie, co byście oczekiwali od takiego szkolenia?
  • Odpowiedz
@m0rdeczka: Własny framework, a to do czego go pozniej wykorzystacie to juz wasza brocha. We frameworku wszelakie waity, testy na wielu przeglądarkach, moze odpalanie wielowątkowe, TestNG, parametryzacja testów, raportowanie. Dalej, jeśli planujecie CI to jenkins, selenium grid. Robicie w BDD? Jeśli tak i chcecie zaciągnąć do roboty biznes to moze Cucumber i Gherkin. Nie bierzcie za dużo na warsztat, lepiej zrobic skromny ale fajny i stabilny framework bez fajerwerków niż
  • Odpowiedz
@supersucker: problem jest taki, Selenium w naszym dziale raczkuje, a w zasadzie ja się nim zaczałem zajmować więc nie ma tak, że robimy już to czy tamto.
Na ten moment wykorzystywałem selenium do tworzenia małych botów na webowej aplikacji, która działa na IE oraz regresję tej aplikacji i przyszłościowo wejdziemy w więcej testów głównie na tej jednej witrynie.
Niestety nie jest taka świetna i nowoczesna, nie da się zbadać wszystkich
  • Odpowiedz
@m0rdeczka: A ja myślałem ze #!$%@? selenium aż miło i chcecie sobie tylko poukładać prace.
No to wróćmy do podstaw. Apka stara ale kod HTML macie, wiec do każdego elementu da sie napisać odpowiedniego xpath. Lekcja 1 to lokalizowanie elementów i skupcie sie na xpath. Teoria i dużo praktyki. Strukturyzacja projektu i przede wszystkim PageObcject, następnie oczekiwanie na elementy: ExplicitWaity. Jeszcze wcześniej tworzenie projektu w Maven. Ponownie TestNG i asercje.
  • Odpowiedz
@supersucker: No niestety, aż tak to nie. Mamy jechać we 2 na te "warsztaty", kolega jest programistą ale w selenium nic nie robił, ja jak mówiłem parę testów regresji i robotów jako tako. PageObject nie wiem czy da radę wcisnąć w te aplikację, dużo z nią ogólnie problemów miałem i obejść "na około" w selenium. XPathy łapać musiałem, w końcu te parę skryptów napisałem. Waity to głównie wykorzystałem wait until
  • Odpowiedz
@m0rdeczka: Pogadaj z programistami, oni na pewno korzystają z mavena i na pewno macie oficjalne instrukcje do tego, tylko kozę zwyczajnie tym nie wiesz.
Ja siebie pracuje tylko ja xpath, aplikacja nie ma żadnych idkow, name’ów. To ze w obiekt kliknąć nie idzie to normalka. Bardzo często trzeba zaprzęgać do pracy javascriptExecutora.
Nie do końca rozumiem o co chodzi z tym wyciąganiem htmla do pliku. Generalnie mam wrażenie, ze wydaje
  • Odpowiedz