Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
#fotowoltaika #aliexpress

Proszę o radę, potrzebuję mikroskopijnej instalacji offgrid 12v na działkę w górach
Zapotrzebowanie:
- oświetlenie led (max 30 w)
- mała pompka do wody
- ladowanie telefonów

- możliwe że w przyszłości lodówka 12v 60 w

Domek używany tylko od wiosny do jesieni, ale głównie latem, po prostu przy dobrej pogodzie i słońcu :)

Priorytetem jest niska cena systemu więc planuje trafić na zniżkę -50$ dziś także taki zestaw wyszedł by mnie ~200 zl plus aku

Myślałem nad panelem 100 w z ali
https://s.click.aliexpress.com/e/l05O9Wzvv ( wersja że szklem)

Sterownik PWM też z Ali ( wiem że MPPT lepsze ale wydaje mi się ze tutaj wysyarczy, a ceną wzrasta mocno)

Akumulator AGM 20AH

Co myslicie? Czy w bagno się pakuje?

Dzięki z góry za pomoc
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Wyszło nie po polsku trochę ;p
Chodziło mi że tam tylko stały bedzie, nawet przyszłościowo nie przewiduje zmiennego, to chatka 3x3

Do tego arduino (a właściwie esp) do monitoringu wszystkiego i powiadomień sms, ale to już pomijalne zuzycie

Najbardziej objawiam się tego panela, czy nie iść w jakąś uzywke z Niemiec

Akumulator może być wymieniony na większy w przyszłości jak panel będzie dawał radę i ojciec się przekona do systemu :)
@matiasi: nie wiem czy jeden panel 100W Ci wystarczy. Mam panel turystyczny 20W i w słoneczny dzień telefon ładowany jest naprawdę powoli w porównaniu do tradycyjnego zasilania (nawet ładowarka samochodowa ładuje mi go ze 2-3 razy szybciej), a Ty chciałbyś mieć tam oświetlenie, pompkę do wody i może w przyszłości lodówkę. Bierz pod uwagę, że nie zawsze są idealne warunki, a z pogodą w Polsce bywa różnie. Jak pojedziesz tam w
@matiasi: Podobnie jak JudeMasonPolakozerca - 20AH i 100W to może być za mało. Weź pod uwagę, że przy mocy 100W (a oświetlenie, ładowarki i pompka pewnie tyle będą mieć łącznie), akumulator rozładuje się po ok 2h, a pełną moc z panela 100W uzyskasz bardzo rzadko, w naprawdę nasłoneczniony dzień.

To też zależy ile czasu tam przebywasz, ale jeśli zakładasz całodzienne lub całonocne pobyty, to może braknąć prądu.

Zależnie od częstości pobytów,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@JudeMasonPolakozerca: @ch1nczyk: 1-2 dni w tygodniu to jest maks, oświetlenie to realnie średnio 20Wh na dzien, pompka 5Wh,

Bateria będzie na pewno większą , ta jest tylko na start, muszę pokazać ojcu że warto, docelowo conajmniej 100Ah bedzie. Drugi panel też wjedzie jak będzie potrzebny, dlatego biorę na zapas mocniejszy kontroler

Zdaje sobie sprawę z ograniczeń prądowych systemu, głównie zastanawiam się nad trwałością paneli