Wpis z mikrobloga

#elektryka #prad #remontujzwykopem #elektronika

Mircy w mieszkaniu mam wyprowadzoną siłę 400V (5 kabli). Kupiłem płytę indukcyjną na 3 fazy i tu pojawia się moje pytanie, płytę podłączam za pomocą dwóch faz, dlaczego? W takim razie do czego jest ta 3 faza? W jaki sposób zrobić to porządnie - połączyć za pomocą kostek, które teraz są czy za pomocą wago? Co zrobić z tą 3 fazą, zostawić z kostką? Według mnie niezbyt to profesionalne? Wsadzić wszystko do puszki czy zostawić wiszące?
l3cho - #elektryka #prad #remontujzwykopem #elektronika

Mircy w mieszkaniu mam wyp...

źródło: comment_xHujCdCGrAr27VbRHrea2jQPpHphO9br.jpg

Pobierz
  • 30
Kupiłem płytę indukcyjną na 3 fazy i tu pojawia się moje pytanie, płytę podłączam za pomocą dwóch faz, dlaczego?


@l3cho: płyty indukcyjne to z reguły (wewnątrz) 2 płyty jednofazowe. Trzecią fazę podłącz sobie do piekarnika

W jaki sposób zrobić to porządnie - połączyć za pomocą kostek, które teraz są czy za pomocą wago?


@l3cho: zgodnie z wymaganiami producentów powinieneś użyć połączenia łatwo rozłączanego - np. wago winsta (ma być idealnie
@deryt: można, ale jest to bardzo duże gniazdo i wtyczka - bo w przeciwieństwie do winsty jest przeznaczone do częstego rozłączania (winsta ma chyba 1000 łączeń wytrzymałości, ale jest za to kompaktowa)
Piekarnik jest gdzie indziej, więc nie potrzebuje tej fazy.


@l3cho: Tak czy inaczej, nawet idące innym kablem, podłącz na oddzielne fazy w rozdzielni. Żeby nie okazało się, że na jednej masz 1/2 indukcji, piekarnik, czajnik, a żona właśnie wstawiła pranie i zaczęła odkurzać.
@megawatt: może się mylę ale jeśli urządzenie podłączone jest przez wtyczkę to należy użyć do zabezpieczenia różnicówki. Problemem jest taki że niektóre indukcje nie chcą działać z różnicówką.
Gdyby producent urządzenia chciał żeby połączenie było szybko rozłączalne to sam założył by wtyczkę.
Osobiście uważam że jedyną prawidłową metodą podłączenia jest połączenie bezpośrednie.
@MarkiMarka: pokaż mi puszkę agd ze złączami sprężynowymi a nie gównianymi śrubkami (które nigdy nie są dokręcone prawidłowo bo niszczą żyłę)
jedyne sensowne połączenie to sprężynowe (jak w wago) albo śrubka i blaszka osłonowa (takie jak masz na płytkach pcb czy w większej wersji w osprzęcie modułowym)

Problemem jest taki że niektóre indukcje nie chcą działać z różnicówką.


@Silikon: to chyba nie są za bardzo zgodne z normami ( ͡
urządzenia podłączone na stałe nie wymagają różnicówki


@Silikon: ale wydaje się to niezgodne z normami ze względu na prąd upływu

nie wymagają różnicówki

w instalacji TT też?
@MarkiMarka @deryt @megawatt #!$%@?. Wago 221 zamyka temat, a jak widzę te puszeczki ze srubkami, albo złączki na śrubki to się zastanawiam kto normalny tego jeszcze używa. Jak się zepnie już na wago to można włożyć to do jakiejś Puszki typu Simet n7 czy jakaś inna ip55 i po temacie.
A nie druciarstwo na srubkach.
@deryt no dobra ale wago zjada te puszeczki z marketu na śniadanie ;) niestety na kilkanaście elektryków znam tylko dwóch co używają wago, reszta ma jakieś argumenty z dupy typu cena, albo mała powierzchnia styku itp po czym wszędzie używają gówna na śrubki.
@Mirkomil do wszystkich przewodów wielożyłowych jest obowiązek, a nie tylko zalecenie je stosować. Inaczej może w razie utlenienia wystąpić sytuacja, gdzie tylko część żył kontaktuje na początkowym odcinku przewodu i prąd będzie w nich wielokrotnie wyższy.
Tulejki ponadto są połączeniem hermetycznym i chronią żyły przed utlenianiem nawet w wypadku przewodu jednożyłowego (pod warunkiem poprawnego zaciśnięcia kleszczami sześcioszczękowymi).