Wpis z mikrobloga

Powiem wam dlaczego GTX-y wypadają tak słabo wobec Radeonów co widać dobitnie na przykładzie Red Dead Redemption 2 . Mam też radę dla osób mających GTX 1060 6gb

Pewnie duża część z was wie ale może nie wszyscy. Otóż Panowie z Nvidii stosują pewien manewr i to już od wielu, wielu lat. Każdy kto dokładnie testuje sterowniki do kart graficznych w różnych grach czy tez w programach typu 3DMark doskonale orientuje się o co chodzi. Otóż Nvidia specjalnie w każdych nowszych sterownikach psuje wydajność trochę starszych kart graficznych. Oni robią tak już od jakiś 13-14 lat. Mam Gtx 1060 6gb. Ta karta to kolejny doskonały przykład. Premiere miała w 2016 roku, bodajże w lipcu.. Przez jakiś czas każde kolejne sterowniki tak jak powinno być poprawiały jej wydajność w grach . Niestety, tradycyjnie wystarczyło ze karcie stuknie około półtora roku lub dwa i zaczyna się stopniowe pogarszanie wydajności we wszystkich grach i to nawet tych starszych z 2016 roku w których przecież karta sprawowała się fantastycznie. Pamiętam jak kupowałem pc w 2007 roku .Kupiłem wtedy tzw kartę dla mas jak określali ją sami recenzenci czyli Geforce 8600GT która miała premiere rok wcześniej czyli w 2006 roku. Karta z początku spisywała się dobrze. W takiego Residenta Evil 5 grałem na wysokich ustawieniach w okolo 50 klatkach a więc komfortowo. W 2009 karta juz nie nadawała się raczej do niczego ale wtedy po prostu wymagania gier podskoczyły więc to zrozumiałe, Tyle ze karta zaczęła szwankować juz w starszych grach których nie miała prawa nie obłsużyć . W 2010 roku mając zainstalowane najnowsze sterowniki uruchomiłem ponownie Residenta Evil 5 by jeszcze raz przejść go po latach. A tutaj niemiła niespodzianka. Karta nie potrafiła tej gry uciągnąć nawet na 30 fps. Srednio miałem 20-25 fps . Nawet na ustawieniach średnich była lipa i ledwo 30-32 fps z czestymi spadkami do 20 fps. Zainstalowałem sterowniki sprzed 3 lat i nagle wszystko działało tak jak 3 lata temu czyli ustawienia wysokie i okolo 50 fps.

Dlatego radziłbym wam spróbować uruchomić Red Dead Redemtpion 2 na sterownikach 391.01 z lutego 2018 roku jeśli macie oczywiscie GTX 1060 6gb . To są ostatnie dobre sterowniki . Od 392 zaczeli stopniowo pogarszać wydajność tej karty. Na najnowszysch steronikach mam około od 8 do 12 fps mniej i w dodatku dochodza dość częste spadki klatek i nawet przycinki w niektórych grach.Testuje kazde sterowniki, równiez w 3DMark. Oczywiście czytałem ze niektórym Red Dead nie chciał się uruchomić na starszych sterownikach i dopiero po instalacji najnowszych dopiero się uruchamiał więc nie wiem czy ten sposób jest dobry.

Ale wierzycie ze jest to przypadek ze gra nie chce się uruchamiać niektórym na starszych sterownikach na niektórych kartach graficznych ? Moim zdaniem nie. Podejrzewam ze ''zieloni'' postarali się o to by producenci Red Dead zamontowali swego rodzaju blokadę by ktoś przypadkiem nie zagrał zbyt komfortowo na starszych sterownikach na 3 letniej karcie. Stąd gra wymaga najnowszych sterowników na których z kolei jest gorsza wydajność .Stad pewnie tak duza przepaść miedzy GTX 1060 a Rx 580 - karty te mają ze sobą rywalizaować. Oczywiscie dochodzi do tego ze AMD dlba o starsze karty i wciąż poprawiają ich wydajność. Dlatego tez zaluje do dziś ze nie kupilem RX 580 tylko GTX 1060. Dzięki temu wszystkiemu taki przeciętny człowiek uwierzy ze jego karta do niczego się już nie nadaje i popędzi do sklepu po kartę z seri RTX . Tutaj chodzi o czysty zysk a bardzo głośna premiera Red Dead jest doskonałą okazją do tego .

#reddeadredemption
#rdr
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Myrten: co półtora roku mam kupować karte za 1 400 zł ? xd Masy czasu nie tracę. Sterowniki wychodzą srednio 1 raz w miesiącu. Test w 3DMark trwa okolo 8 minut. Mam 6 gier i testuje tylko po 2-3 minuty na kazdą gre . Więc razem zajmuje mi to niewiele ponad 20 minut. 20-30 minut na 1 miesiąc .To jest masa czasu ?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Edenes: Jakoś trgo nie odczułem na mojej leciwej 970tce. Wręcz przeciwnie. Takie Odyssey np. po aktualizacji sterów dostało 5 klatek więcej.
  • Odpowiedz
Otóż Nvidia specjalnie w każdych nowszych sterownikach psuje wydajność trochę starszych kart graficznych.


@Edenes: Tysiące testów w sieci i nikt tego nie udowodnił.
  • Odpowiedz