Wpis z mikrobloga

jakos w przyszłym roku planuję juz kombinowac z #kredythipoteczny. Mieszkanie pod WWA max do 300k od developera. Obliczyłem ze bede mieć około 80 tyś odłożone. Jak myślicie będzie ok?
Ile mniej więcej wyjedzie wyremontowanie takiego 3 pokojowego mieszkania? Myslalem zeby wziać wtedy 270k i wtedy mam 50k na opłaty + remont. Zarabiam 4.2k do łapy i bede kredyt brac sam na siebie. Myslicie ze ujade? Rata zapewne wyjdzie 1,2k~.

#kredty #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #kredythipoteczny
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@danter: jaki metraż? jak trzy pokoje, to podejrzewam, że z 60-70 mkw, więc mniej niż 50 tysi będzie mega ciężko, nawet jakbyś sam robił. Opłat transakcyjnych pewnie z 4 koła, plus do uruchomienia kredytu też może być wymagana prowizja, ubezpieczenie na życie, mieszkania itp. to realnie na remont na start będziesz miał mniej niż 45 koła.
  • Odpowiedz
@danter: Ciągle wychodzi mniej niż 1000 zł/mkw na wykończenie. Ogólnie to jest mało, a im mniejsze mieszkanie, tym jeszcze mniej, bo koszty "stałe" takie jak sprzęty, kuchnia itp. rozkładają się na mniejszą powierzchnie.
  • Odpowiedz
@danter: Słabo się to klei. Opłaty + rata i masz 2K - połowa wypłaty. A za 50K wykończyć ciężko będzie. Imho duże ryzyko wywrotki. Samemu bym się nie pchał, z żoną jakbyś miał te 6-7K do kupy to luz, ale tak to będziesz dociążony tym kredytem na maksa.
  • Odpowiedz
@Klinton wszystko zależy od naszej umiłowanej władzy i ich chytrości. Na podstawie danych historycznych, policzyłem dla obecnych tu 270k.
2019-1.7%-1230zl
2014-2.7%-1380zl
2009-4.3%-1650zl
2004-5.8%-1930zl
1999-13.3%-3420zl
Oczywiście tak wielkie stopy procentowe będą poprzedzone z wielkim dodrukiem i dużą inflacją. Niestety płace zawsze z opóźnieniem reagują na inflację. Wzrost płac bez zwiększania wydajności zrujnuje gospodarkę. Strata płacy, brak możliwości spłaty kredytu, obniżenie wartości nieruchomości, bankructwo banku(albo dodatkowy podatek co zarznie gospodarkę na amen).
  • Odpowiedz
Oczywiście tak wielkie stopy procentowe będą poprzedzone z wielkim dodrukiem i dużą inflacją. Niestety płace zawsze z opóźnieniem reagują na inflację.


@wloczy-kij: dlatego warto budować poduszkę finansową nie tylko w PLN, ale też np CHF. Wtedy przynajmniej częściowo można się zabezpieczyć przed wysokimi stopami i inflacją.
  • Odpowiedz
nie kupuje się kamieni żeby płacić za kredyt,


@wloczy-kij: zupełnie nie zrozumiałeś więc. Ja pisałem by budować PODUSZKĘ FINANSOWĄ także w obcych walutach. Żebyś nie musiał szukać - poduszka finansowa to zapas finansowy służący spłacie kredytu w ciężkich czasach lub po wpadnięciu w kłopoty.

Tu była mowa o inflacji/wysokich stopach procentowych, w takim wypadku mocna obca waluta wiele pomoże. A ty wyskakujesz że lepiej sobie kupić minerały, niezwiązane z kredytem
  • Odpowiedz
@danter: Szczerze to z takimi zarobkami poważnie bym się zastanowił. Mam kredyt na bardzo podobną kwotę i 4k to dla mnie podstawowe minimum, żeby spłacić kredyt + opłaty + na życie. Na szczęście zarabiam troszkę więcej i jak miałem na opony + wymianę oleju w tym miesiącu wyłożyć 1k to nie było tragedii, ale przy zarobkach 4k nie dałbym rady.
  • Odpowiedz