Wpis z mikrobloga

Jednym z ciekawszych wystąpień podczas wrześniowej konferencji Rzecznika Finansowego była prezentacja dr hab. Karola Marka Klimczaka, z której dowiadujemy się jak przestępczość finansowa zwalczana jest na wzorcowym rynku – amerykańskim. W USA, tamtejszy nadzór finansowy SEC, występuje w imieniu pokrzywdzonych klientów i pozywa abuzywne firmy.

Zapraszam do czytania i wykopywania tekstu:
https://www.wykop.pl/link/5187377/jak-skutecznie-walczyc-z-nieuczciwoscia-instytucji-finansowych/

Mało osób wie o tym, ale nadzór w Polsce też ma wiele uprawnień podobnych do SEC, służących przeciwdziałaniu nadużyciom. Zaniedbania polskiego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i tolerancję dla abuzywnych banków wytknęło urzędowi Biuro Legislacyjne Senatu RP poprzedniej kadencji (link w artykule) dostrzegając bierność i tolerancję dla patologii finansowych KNF. W piśmie Senatu czytamy m.in. o tym, że Przewodniczący KNF może wytoczyć powództwo, bądź wstąpić do postępowania w każdym jego stadium. Może składać oświadczenia i zgłaszać wnioski, przytaczać fakty i dowody na ich potwierdzenie. Przewodniczący KNF może zaskarżyć każde orzeczenie sądowe. Może także przedstawić wniosek o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa, które ujawniły się w orzecznictwie sądów powszechnych lub Sądu Najwyższego.

Innymi słowy: gdyby Przewodniczący Urzędu KNF wypełniał swoje obowiązki problem "kredytów" frankowych, które tak naprawdę były instrumentami carry trade, a banki brały czynny udział w spekulacji na złotym, mógłby być już dawno rozwiązany. W kwestiach inżynierii finansowej KNF powinien być bardzo dobrze poinformowany i mógłby wypowiedzieć się jako autorytet przed sądem. Podobnie KNF mógłby wesprzeć rozwiązanie problemu obligacji GetBack. Nieszczęściem dla polskiego rynku jest to iż Przewodniczący KNF pozostaje bierny wobec problemów, które powinien nadzorować i sprzyja tym samym abuzywnym instytucjom finansowym.

#finanse #knf #frankowicze #banki #bankowebezprawie #4konserwy
  • Odpowiedz