Wpis z mikrobloga

Kolejne podsumowanie wyników wyborów. Teraz nadszedł czas na rozliczenie sondażowni pod względem dokładności prognozy dla #konfederacja w ostatnich #wybory . Poniżej podaję średni procentowy błąd sondażu i liczbę sondaży przeprowadzonych w analizowanym czasie. Do tej analizy przyjąłem, że poparcie zmieniało się liniowo z poziomu 4,55% (poparcie na początku kampanii wyborczej - sierpień) do 6,81% w dniu wyborów. Można dyskutować z takim założeniem, ale inną opcją, bardziej konserwatywną jest wrzucenie wszystkiego do wora i policzenie średniej od 6,81% co moim zdaniem byłoby niesprawiedliwe. Inną opcją jest policzenie zmiany w stosunku do dnia 147 czyli dnia wyborów do EU ale wtedy, zmiana ta też byłaby niemiarodajna. To tyle w temacie komentarza. Poniżej wyniki:

Sondażownia /BŁĄD /L.sondaży
IBSP /4,86% /1
IPSOS /10,81% /1
Social Changes /18,65% /8
Kantar /22,40% /7
Pollster /24,54% /6
Ariadna /25,87% /1
Dobra Opinia /32,32% /2
Estymator /32,60% /5
IBRiS /33,80% /12
Indicator /39,63% /2
CBOS /49,01% /1

Kto był najbliższy prawdy? Pomijając sondażownie które miały 1 lub 2 sondaże, zwycięża Social Changes z błędem 18,65% a na końcu stawki jest IBRiS z wynikiem 33,80%.

#4konserwy #neuropa .de #polityka #korwin wołam @harakiri888 @FantaZy @sorek @tymirka @muzzykalny @miahuoe bo wołać obiecałem + @Lukardio ( ͡º ͜ʖ͡º)
qluch - Kolejne podsumowanie wyników wyborów. Teraz nadszedł czas na rozliczenie sond...

źródło: comment_ELyxsS9GCoaLDpdnbA7ZVhQgOjVDMHyb.jpg

Pobierz
  • 1