Wpis z mikrobloga

Erdogan, amerykańska delegacja, zaproszenie do Soczi
———————————————–

Kolejne 24h w Syrii dostarczyły nam równie ciekawych wydarzeń co wczoraj. Oto krótkie podsumowanie, w nowym stylu #60sekund (chociaż przeczytanie może zająć trochę dłużej :))
———————————————–

Wtorek, wieczór:
- Amerykanie oskarżyli państwowy bank turecki Halkbank o nieprzestrzeganie irańskich sankcji i złożyli w tej sprawie pozew w sądzie na Manhattanie. W sprawę mają być zamieszani wysoko postawieni oficjale tureccy i irańscy;
- upubliczniono całość "umowy" SAA i SDF. Ciężko nazwać to umową, bo obowiązki stawiane są tylko SDF, żaden z przedstawicieli SAA nie podpisał nawet tego dokumentu. Pełny tekst znajdziecie w komentarzu, a mówiąc w skrócie: SAA, idąc z trzech kierunków, ma zabezpieczyć większość granicy z Turcją (z wyjątkiem terenów między Tel Abyad a Ras al-Ajn, gdzie SDF ma dalej prowadzić walkę);
- Erdogan mówi tureckim dziennikarzom "Nie możemy już nadążyć za tweetami Trumpa. Jest ogromna różnica w jego stanowisku - w porównaniu do zeszłej nocy. "

———————————————–
Środa:
- Amerykanie kontynuują wycofywanie się z Syrii. Opuszczają Rakkę, Tabkę i Fabrykę Cementu Lafarge pod miastem Ain Issa (jedna z amerykańskich baz). W tym ostatnim miejscu wybucha pożar - nie wiadomo czy to Amerykanie spalili sprzęt, którego nie mogli zabrać czy ktoś inny stał za tym incydentem
- SAA i Rosjanie poruszają się dalej w głąb terytorium kontrolowanego przez SDF,
- w okolicach Deir Ezzor, nad Eufratem, dochodzi do protestów. Lokalna ludność nie chce, aby wojska Damaszku wróciły;
- Erdogan przemawia w parlamencie do członków swojej partii AKP.

———————————————–
Przemówienie Erdogana (w 5 punktach, zachowano oryginalne zwroty):
1. Nie chcemy żadnych mediatorów w naszej dyspucie z "terrorystami z PKK". Sankcje nie wpłyną na nasze stanowiska, a wręcz mogą obrócić się przeciwko państwom, które nałożą te sankcje na Turcję
2. Dalej będziemy kontynuować naszą operację w Syrii - zgodnie z mapami przedstawionymi w ONZ.
3. Turcja nie podejmie negocjacji z "terrorystami z PKK".
4. Jeśli ktoś chce stanąć między nami a PKK, to niech zabierze PKK z 30-kilometrowej strefy bezpieczeństwa. Nasza misja będzie wtedy skończona.
5. Turcja działa w Syrii legalnie, na podstawie umowy z Adany. [Mój komentarz: Jest to nawiązanie do aneksu IV do tej umowy z 1998 r., który pozwala Turcji na wejście w głąb Syrii na 5 km, w sytuacji gdy Damaszek nie będzie radził sobie z działalnością PKK].

Miałem okazję oglądać na żywo, i powiem wam, że robi wrażenie Erdogan to bardzo dobry mówca i dzisiaj to udowodnił po raz kolejny. Nawiązania do islamu, do historii Turcji - mówiąc o sankcjach stwierdził, że już raz pokonali Zachód pod Çanakkale (Gallipoli) i, jak będzie trzeba, to zrobią to jeszcze raz. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

———————————————–
Środa, dalszy ciąg:
- dalej dochodzi do walk w okolicy Manbij (małe natężenie), oraz wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej. W okolicach drogi M4 ma dochodzić do starć między pro-tureckimi rebeliantami a nowo przybyłymi oddziałami SAA;
- amerykańska delegacja ma pojawić się w Turcji w czwartek;
- Erdogan mówi tureckim dziennikarzom, że spotka się Pencem. Chwilę później - za pośrednictwem tłumacza - mówi dziennikarce telewizji Sky, że nie spotka się z Pencem i będzie rozmawiał tylko z Trumpem. Szybko wiadomość ta zostaje zdementowana przez Biuro Prezydenckie - Erdogan jednak spotka się z Pencem, ale zamieszanie jakie powstaje jest ogromne;
- Erdogan mówi, że nie wie czy odwiedzi Waszyngton (otrzymał zaproszenie zaraz po tym, gdy Trump ogłosił wycofanie się z Syrii). Prezydent stwierdził, że decyzję o wizycie w USA podejmie dopiero po rozmowie z amerykańską delegacją;
- rzecznik Erdogan mówi, że Turcja nie utrzymuje żadnych formalnych stosunków z rządem w Damaszku (zaprzecza wczorajszym rewelacjom Rosjan czy może po prostu uznaje te kontakty za "nieformalne"?);
- Rosjanie ogłaszają, że pracują nad organizacją szczytu syryjsko-tureckiego, najprawdopodobniej w Soczi. Później tę informację potwierdza Bouthaina Shaaban, doradczyni Assada. Brak informacji jak do sprawy podchodzi Ankara;
- Trump stwierdza: "Na wiele sposób PKK jest gorsze niż IS";
- około godziny 20 do Kobane, nad granicą syryjsko-turecką, wjeżdżają pierwsze konwoje z syryjskimi żołnierzami.

———————————————–
Po więcej podobnych historii, zapraszam do:
- archiwum
- obserwowania tagu #lagunacontent
- polubienia strony na facebooku.

#syria #turcja #lagunacontent
JanLaguna - Erdogan, amerykańska delegacja, zaproszenie do Soczi
———————————————–

...

źródło: comment_THSVb6NrTQV1kqyHfrRCA7TTjszDfWzH.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
- upubliczniono całość "umowy" SAA i SDF. Ciężko nazwać to umową, bo obowiązki stawiane są tylko SDF, żaden z przedstawicieli SAA nie podpisał nawet tego dokumentu. Pełny tekst znajdziecie w komentarzu


@JanLaguna: nie widzę ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
upubliczniono całość "umowy" SAA i SDF. Ciężko nazwać to umową, bo obowiązki stawiane są tylko SDF, żaden z przedstawicieli SAA nie podpisał nawet tego dokumentu


@JanLaguna: z tego co wiadomo to Damaszek wcześniej nie raz przedstawiał SDF całkiem niezłe propozycje "pojednania". No ale cóż, negocjacje mają to do siebie, że lepiej się je prowadzi z pozycji siły. Jak słusznie @Martwiak zauważył, trzeba było wcześniej negocjować ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
ale uczciwie przyznając, chyba nikt się nie spodziewał, że Amerykanie wytną Kurdom taki numer


@60groszyzawpis: o to to. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ta cała sytuacja udowadnia, że Sokrates ze swoim "wiem, że nic nie wiem" idealnie odnalazłby się w zawiłościach bliskowschodniej polityki. Ja muszę przyznać, że też się nieco sparzyłem tą całą sytuacją, bo myślałem że TSK pośle rebeliantów na SAA pod Manbij (wtedy jeszcze nie
  • Odpowiedz
"wiem, że nic nie wiem"


@JanLaguna: to jest przekłamany cytat. Poprawnie brzmi "wiem co wiem i nie wiem czego nie wiem". To tłumaczenie nie jest sprzeczne logicznie.

  • Odpowiedz
@Racjonalnie-do-przodu:

TSK - armia turecka
PKK - Partia Pracujących Kurdystanu, od lat 70. walczy z Turcją na południu kraju, ich bazy są nie tylko w Turcji, ale także w Iraku, USA i Turcja uważają ich za organizację terrorystyczną
NSA - Narodowa Armia Syryjska, nowa formacja rebeliancka, zrzeszająca ugrupowania pro-tureckie
SDF - Syryjskie Siły Demokratyczne, powstałe na gruncie kurdyjskiej YPG (Powszechne Jednostki Ochrony)
FSA - Wolna Armia Syrii, powstała na początku
  • Odpowiedz
@JanLaguna: Dziękuję za świetną kondensację!! ps. mam pytanie - jeżeli USA i Turcja są razem w NATO, to co militarnie oznaczają te sankcje (nagle w Sojuszu są ruskie rakiety;). ps2.na ile Trump jest głupi, tzn. na ile będzie obrażać etc. a na ile szukać rozwiązań?
  • Odpowiedz
  • 4
@matkaPewnegoMirka The sankcje, które Trump wprowadził są słabe - dotyczą ceł na stal, zakazów wjazdów dla tureckich oficjeli. Militarnie to one nie mają zbyt dużego znaczenia. Kwiatki się zaczną jak Turcja dostanie sankcje za zakup S-400 - to będą sankcje z ustawy CAATSA, czyli teoretycznie ostre, ale ciekawe czy te sankcje będą wprowadzone, bo Trump próbował jeszcze niedawno przepchnąć taki sposób rozumowania, że dopóki Turcja nie aktywuje S-400, to sankcji nie
  • Odpowiedz