Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z Was miał może problem z "przesunięciem" się stanu baterii?
Mam od wczoraj MacBooka Pro 2019 z TB i wyłącza mi się przy 68% baterii, przy podłączeniu ładowarki i odpaleniu na chwilę widać 0% a później robi się 68%. Jak go potrzymam trochę na ładowarce i przeciągnę ładowanie to po odłączeniu ładowarki zachowuje się tak jakby te 100% trwało wiecznie. Obecnie od 1,5 h mam 100% baterii pomimmo mocnego obciążania komputera.
Zachowuje się on mniej więcej tak jakby 68% to było w rzeczywistości 0%, ale pojemność baterii jest normalna - czyli tak jakby 100% = 168% ( ͡° ͜ʖ ͡°)

IMHO coś jest softowo nie tak z odczytem stanu naładowania baterii i działa ona w zakresie 68-168%, tylko tej drugiej informacji nie wyświetla zatrzymując się na 100%.

Może ktoś się spotkał z takim czymś i wie ja to naprawić bez bawienia się w gwarancję bo trochę szkoda mi czasu?

Resetowałem SMC, PRAM i NVRAM. Robiłem też reinstalację systemu, ale szczerze mówiąc nie jestem pewny czy się zrobiła bo musiałem wyjść a jak wróciłem to komputer się odpalił z zainstalowanymi programami. Więc chyba nie. Chociaż wcześniej było logo Apple z jakimś czasem pozostałym do końca, około 30 minut.

Gdzieś tam widziałem info, żeby potrzymać go na ładowarce 8h, ale to mi się wydaje bezsensowne trochę bo to przesunięcia raczej nie zniweluje. Chyba, że da się wtedy go "nauczyć", że dany poziom = rzeczywiste 100%. Może po tym naładowaniu zrobić właśnie ten reset SMC?

#apple #macbook #mac #macos
  • 13
  • Odpowiedz
@tajemniczapapryka: dzięki. Nie mogę co prawda rozładować go do 0% bo wyłącza się przy 68% ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale spróbuję od momentu wyłączenia odczekać 5h i podłączyć go na kilka godzin żeby naładował się na 100% na pewno. Zobaczymy czy pomoże.
  • Odpowiedz
@tajemniczapapryka: @pekak: wygląda na to, że kalibracja pomogła. O 16 go rozładowałem, o 21:30 podłączyłem do ładowarki i odłączyłem około 9:45. Do teraz spadło mu 7% baterii, a pierwszy procent uciekł po 15-20 minutach. Wcześniej na 100% wisiał po 2-3 godziny.

@bohlen jak przyjdzie z reklamacji i nadal będzie świrował to spróbuj tego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@bohlen: u mnie dochodziło do 68% i się wyłączał. Potem przy próbie włączenia na samej baterii pokazywał ten alert pustej baterii i uruchamiał się dopiero jak podpiąłem mu zasilacz gdzie dosłownie na chwilę mignęło 0% a potem zaczynał lecieć od 68% albo 69% w górę.
Po tym zabiegu otrzymałem efekt ze screena dokładnie 6h i 32min po uruchomieniu go z youtubem lecącym non stop bez jakiegokolwiek oszczędzania energii (podświetlenie i głośność max. brak wygaszacza itp).

Kroki:
1. Rozładowałem go do momentu aż się sam wyłączył, czyli w moim przypadku do 68%.
2. Zostawiłem go tak na trochę
ArekJ - @bohlen: u mnie dochodziło do 68% i się wyłączał. Potem przy próbie włączenia...

źródło: comment_64F6cs7Chcv0TXCx9gj6jUrbU7u8n4Tk.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
3. Podłączyłem go do ładowarki na 12h i go nie dotykałem (w internecie piszą, że 8h jest okej, ale 8h wypadało mi w środku nocy więc czekałem do rana).


Dodam tylko, że pisząc "i go nie dotykałem" miałem na myśli, że go nie używałem. Leżał sobie wyłączony albo uśpiony (bo chyba się usypia jak się rozładuje) i się ładował. Nie wiem czy można go podczas tego normalnie użytkować. Ja dla pewności wolałem
  • Odpowiedz
@bohlen: tam wyżej linkowałem wpis z ifixit i tam ludzie pisali, że im laptop po serwisie/wymianie wracał z tym samym problemem. Więc widocznie z jakiegoś powodu tego nie ogarniają ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@bohlen: Weź mnie wołaj, bo nie chce mi się cały dzień w tym wpisie siedzieć a jak nie wołasz to powiadomień nie dostaję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No ja stwierdziłem, że czy oddam go w piątek czy w niedzielę do serwisu to bez różnicy i wolę popróbować, może uda się coś zdziałać samemu. Jak widać warto było, bo bym pewnie czekał minimum 2 tygodnie na naprawę.
  • Odpowiedz