Wpis z mikrobloga

Byłem w ostatnim czasie równolegle u dwóch różnych dentystów, którzy zrobili mi przegląd zębów i wyszły im różne rzeczy. Pierwszy nie zaglądał mi w ogóle w zęby, a jedynie zrobił prześwietlenie i na jego podstawie stwierdził co trzeba robić (podobno 4 duże dziury)
Druga dentystka natomiast zrobiła standardowy przegląd oglądając każdy ząb po kolei i w jej przeglądzie wyszła tylko jedna mała dziurka (w innym zębie niż znalazł pierwszy dentysta), a reszta według niej ok.
Komu teraz wierzyć? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#stomatologia #stomatolog #dentysta
  • 11
@CytrynowySorbet:

zaglądał mi w ogóle w zęby, a jedynie zrobił prześwietlenie i na jego podstawie stwierdził co trzeba robić (podobno 4 duże dziury)


Czyli zastosował najpewniejszą metodę. Czasami przy badaniu wewnątrzustnym nie widać wszystkiego (np. ubytki na stycznej bardzo często nie są widoczne "gołym okiem" i dopiero RTG je ujawnia), dlatego raz na 2 lata warto zrobić zdjęcie pantomograficzne.
@n_____S: bardzo nieczęsta sytuacja, ale możliwa ;) ogólnie to wszystkim zależy od dokładności badania, dobrze przeprowadzone badanie ( dobre oświetlenie, praca w powiększeniu - lupy lub mikroskop) pozwala wykryć znaczna większość ubytków.
Pozwolę się nie zgodzić natomiast z wykorzystaniem zdjęcia panoramicznego jako kontroli próchnicy. Sąsiednie powierzchnie styczne nakładają się na siebie uniemożliwiając ocenę małych ubytków, lepiej wykonać zdjęcie skrzydlowo zgryzowe ;)
@Artoth: Kolega się nie zgadza z twierdzeniem, że raz na 2 lata trzeba wykonać panoramę? To są najnowsze zalecenia. To jest zdjęcie przeglądowe, jeżeli w jakimś zębie dostrzeżemy zmiany lub coś niepokojącego to możemy wykonać zdjęcie celowane. Czy Ty robisz 32 zdjęcia celowane żeby sprawdzić wszystkie zęby? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@SkrytyZolw: Zupełnie inna kwestia, sam zalecam panoramę co 2 lata, zwyczajnie nie uznaje jej za wiarygodne zdjęcie oceniające próchnicę;) i nie wiem skąd koleżanka przeskoczyła z zdjęć skrzydlowo zryzowych do wykonywania zdjęcia na każdy ząb :)
Panorama pomaga mi określić czy warto przyjrzeć się pod względem jakości wypełnienia kanałów, obecności lub braku leczenia kanałowego, ubytki znalezione na Panoramie to raczej wyjątki niż reguła
@n_____S: jeśli rzeczywiście jest potrzebne to jak najbardziej, jedna z moich najmniej lubianych rzeczy, wytłumaczyć pacjentowi ze potrzeba leczyc kanałowi za kilkaset zł ząb który nie boli, bywa, mógł obumrzeć bezboleśnie, co nie zmienia faktu ze w środku znajdują się gnijące martwe tkanki (nie mówię ze to taka sytuacja, bez badania nie mam co sie wypowiqdac)
@Artoth: Nie do końca się zgodzę. Nie jest to zdjęcie do oceny rozległości próchnicy, ale już do występowania tak. Nie będę się kłócić i upierać przy swoim, bo dopiero zaczynam swoją przygodę i kieruję się raczej tym co mam wykute, a nie doświadczeniem.
@SkrytyZolw: zależy której lokalizacji ;) dla mnie to jest trochę tak, jasne, rób panoramy, to świetne zdjęcia przekrojowe, ale jeśli bym nie był pewny np próchnicy na styku przedtrzonowców to panorama nie będzie dla mnie badaniem w celu rozwiania wątpliwości ;)
No i oczywiście kwestia tego gdzie kto pracuje i do jakiego sprzętu ma dostęp