Wpis z mikrobloga

Zamówiłem sobie tuner dvbt do nasłuchiwania #sdr. Macie może jakieś ciekawe artykuły dla początkujących? Chciałbym głównie znaleźć porządne informacje na temat budowy anten. Nie interesują mnie gotowe zestawy, chcę sam się pobawić w to od kompletnych podstaw ( ͡° ͜ʖ ͡°) ogólnie zależy mi też na najważniejszych informacjach dla świeżaków, żebym wiedział na czym stoję :D
  • 25
@lesio: oglądałem wczoraj z ciekawości filmy na YT o tej tematyce i wpadłem na projekt najprostszego dipola. 50 cm kabla koncentrycznego. Żyła gorąca była oddzielana od oplotu, całość była montowana na 100 cm "kijku". Po jednej jego stronie była przyklejona żyła gorąca, po drugiej oplot. Takie konstrukcje mają w ogóle sens? Łączna długość tego kabla robiącego za antenę będzie miała wpływ na zakres fal, które będę mógł odbierać? im wyższa częstotliwość
@MrPerfetc: @lesio: właśnie, apropo anten teleskopowych. Byłoby dobrym pomysłem kupić starą antenę wewnętrzną do telewizji analogowej (coś jak na zdjęciu, chociaż to już jest do DVB-T), oplot podłączyć do jednej anteny, żyłę gorącą do długiej? Czy jedna antena teleskopowa wystarczy? Jak wtedy wykonać połączenie kabli? Aktualnie najbardziej mi zależy na posłuchaniu czegokolwiek w eterze. Blisko mam lotnisko, straż pożarną za rogiem, straż miejską też niedaleko. Z tego co się orientuje
Misterius - @MrPerfetc: @lesio: właśnie, apropo anten teleskopowych. Byłoby dobrym po...

źródło: comment_UkyfD088v80pMokD9z8QIiSixhcVoLYg.jpg

Pobierz
@Misterius: Dwie antenki teleskopowe. Żyła do jednej, oplot do drugiej i tyle. Ja na tym słyszałem wystarczająco. Zlutuj to w miarę schludnie i wystarczy do tego co piszesz. Nie wiem czy to ze zdjęcia da radę, nigdy nie próbowałem.
@Misterius: Nie ma róźnicy czy antena jest/była do analogu czy DVB-T. To taka magia jak pozłacane czincze w świecie audiofili ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@tomekb1999: @MrPerfetc: Dobrze piszą, zrob samemu. Nie dość że wydasz mniej $ to satysfakcja z własnej pracy gwarantowana.

PS. Większość anten pokojowych ma wbudowany wzmacniacz zasilany z OTV, nie kupuje tego bo szkoda $ i w dodatku bedziesz miał przesterowany SDR.
@lesio mam trochę kabla koncentrycznego pod ręką, spróbuję z niego zrobić prostego dipola. Potem kupię gdzieś anteny teleskopowe od radia, polutuje, zabuduje i zobaczę co znajdę :D ciekawe czy na domyślnej antenie cokolwiek będzie mi odbierać poza zwykłym radiem