Wpis z mikrobloga

Potrzebna opinia Hobbyści łączą się na różnych forach, które często miewają złą opinię. Na Forbocie pojawia się coraz więcej nowych elektroników i programistów, którzy są dumni ze swoich konstrukcji na Arduino. Ogólna atmosfera na forum chyba nie jest taka zła, ale zawsze mogłoby być lepiej. Stąd pomysł wprowadzenia Polityki Przyjaznego Forum, czyli zbioru zasad, który ma ułatwić dyskutowanie w przyjaznej atmosferze (nie jest to bezsensowny regulamin). Wprowadzenie i bezwzględne przestrzeganie tych zasad ma wyeliminować zachowania, które tworzą na forach nerwową atmosferę.

Przedstawiam Wam szkic takiego dokumentu. Podzielcie się proszę swoją opinią - jak oceniacie tego typu zasady? Jak to brzmi z punktu widzenia osoby trzeciej? Macie pomysł na inne zasady, które warto byłoby tam dodać? Na pewno dla sporej grupy osób te zasady są dość oczywiste, ale ich spisanie jest niezbędne do tego, aby możliwe było wyeliminowanie z forum zaczepek personalnych i złośliwości.

Wstępna wersja dokumentu: https://forbot.pl/blog/polityka-przyjaznego-forum-ppf
Jest to szkic, więc mogą tam być jeszcze małe literówki i błędy w formatowaniu, które zostaną później poprawione.

#forbot #elektronika #programowanie #arduino #raspberrypi
Forbot - Potrzebna opinia ᶘᵒᴥᵒᶅ Hobbyści łączą się na różnych forach, które często mi...

źródło: comment_o0j1LmSj94BOXi9DJliqukYRkJlf4keb.jpg

Pobierz
  • 12
@WormRider: dlatego to nie jest częścią regulaminu, tylko coś odrębnego, co ma trochę przyjaźniejszą formę i będzie odpowiednio pokazywane nowym członkom społeczności. Z moderatorami nie ma u nas problemów, raczej nie znajdziesz negatywnych postów z ostatniego roku (albo i dalej), które powstałyby z konta moderatora. Nie dopisujemy też ciągle informacji o niezgodności z regulaminem itd.

czy forum będzie przyjazne, to zależy głównie od modów

Z mojego punktu widzenia (czyli osoby, która
Potrzebny jest jakiś punkt odniesienia, który pozwoli pokazać wszystkim jakie zachowania są oczekiwane.


@Forbot: Jaki by nie był i tak każdy mod będzie miał trochę inne nastawienie, dojdzie nastrój danego dnia i się zacznie - moim zdaniem to jest zbyt relatywne żeby skutecznie egzekwować i jednoczenie nie powodować uczucia niesprawiedliwości/cenzury kiedy dwa takie same posty są inaczej traktowane.
Nie wiem jak dokładnie chcecie to realizować ale być może lepiej byłoby ogólnie
Zamiast tego proponuję nakaz włączenia się do dyskusji kiedy ktoś zareaguje wrogo, niech obowiązkowo mod coś wniesie do danej dyskusji i być może delikatnie zwróci uwagę (np. "po co tak nerwowo?") - to wystarczy żeby strona atakowana nie poczuła się osamotniona w ataku i jednocześnie nie zraziła się do społeczności.


@oczkers: taka działa to w tej chwili, ale niestety nie zawsze ktoś z obsługi forum widzi to natychmiast po publikacji takiej
słuszna uwaga, problemem jest jednak to, że każdy ma inne nastawienie. Są osoby, które piszą dość oschle z delikatną nutką zaczepki, ale według nich nie robią nic złego (bo według nich ten ton wypowiedzi nie jest nieodpowiedni). Stąd linkowane tutaj przykłady, aby pokazać takim osobom jakiś konkret ;)


@Forbot: Tylko czy warto takich ludzi karać i jednocześnie wzburzać oraz zniechęcać do całego forum? Przecież oni poczują że są atakowani przez modów
@Forbot: z mojego doświadczenia, na jednym z najlepszych forów na jakim byłem, wynikała z autorytetu moderatorów, którzy w razie jakichś nieprawidłowości bardziej upominali użytkowników, niż korzystali z narzędzi moderacyjnych, które były wymierzane głównie w oczywistych trolli.

Po prostu użytkownicy muszą widzieć, że "góra" promuje konstruktywne zachowania i co najważniejsze, sama tak się zachowuje, a reszta powinna się dostosować.

Można też wprowadzić jakieś wyróżnienia czy inne odznaki najbardziej pomocnego forumowicza, co też