Wpis z mikrobloga

#studia #niemcy #emigracja
Hej mordeczki, wymyśliłem sobie cel żeby przeprowadzić się do #berlin na studiach. Stąd pytania:
1) Czy mogę pojechać na #erasmus do Berlina jeśli mój instytut (UJ Kraków here) nie ma umowy z żadną uczelnia w tym mieście, ale inne instytuty mojej uczelni tak? Mogę wyjechać tak jakby z innego instytutu?
2) Jeśli nie, to jest jakaś fajna opcja przeniesienia się/rozpoczęcia od nowa studiów w Berlinie? Robię magisterkę z filologii angielskiej:)
Mój niemiecki to B1+ więc raczej studia po angielsku

To musi być Berlin, inne miasta DE mi nie odpowiadają :)
  • 6
2) Jeśli nie, to jest jakaś fajna opcja przeniesienia się/rozpoczęcia od nowa studiów w Berlinie? Robię magisterkę z filologii angielskiej:)


@longfinger1: jaka fajna opcje masz na mysli? Dokumenty do tlumacza przysieglego, wypelnic formularz przyjecia do szkoly i czekasz na odpowiedz. Przy okazji spytaj o akademiki bo w berlinie ciezko o mieszkania. Niemiecki radzilabym podszkolic mimo to dokumenty bedziesz musial wypelniac po niemiecku, tak samo jak meldunki, w sklepie sie dogadac itp.
@Vittel: Calkiem mozliwe, ze w akademiku po angielsku da rade. Bylam kiedys na wymianie studenckiej i mieszkalam w akademiku. Wszystko do wypelnienia bylo po angielsku, musialam sie upominac po wersje angielskie. Na miejscu z nie niemieckim nazwiskiem nawet ciec nie chcial ze mna po niemiecku rozmawiac.