Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.
Wykres z 19.09.2019
Ciekawostka: 19,85 kWh to mniej więcej tyle, ile zużywa telewizor smart LED 60 cali, przez 250 godzin pracy.

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.










źródło: comment_IihOmIgbaCNtzJkO3VIijE1RdFLkgAi6.jpg
  • 11
@kwahu666: z czego te wykresy? masz jakiś dedykowany soft który monitoruje instalację i zbiera takie dane? da się to wyeksportować, albo jakoś pobrać przez api, lub inaczej zintegrować z własnym systemem.

dajmy na to że robię smart home, zbieram dane z różnych czujników do centralnej bazy danych, np influxdb / grafana i tam również chciałbym mieć parametry pracy instalacji - da się? można by to wówczas fajnie zestawić z danymi meteo
3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia trafia do magazynu i w zimę jest z niego odbierana. Na chwile obecną, jeśli masz instalację o mocy do 10 kW, odbierasz 0,8 tego co oddałeś. Jeśli masz większą niż 10 kW - przelicznik wynosi 0.7. Są informacje, że po nowym roku to się może zmienić i będziesz odbierał prąd z magazynu w stosunku 1 do 1


@
@FluidMajster: światło odbite od księżyca jest za słabe do uruchomienia instalacji. Instalacja nie działa w nocy. Do uruchomienia się falownika i jego pracy potrzeba jakiegoś tam określonego natężenia światła. Na wykresie widać więc o której mniej więcej się włącza, a o której wyłącza. Robi to oczywiście automatycznie.
@kwahu666: w noc z np pełnią prąd jest produkowany tylko kwestia taka, że falownik ma prąd startu na pewnym pułapie zbyt wysokim dla takiego nikłego światła.Oczywiście to niskie wartości, jednak pewnie sumująć 20 lat pracy coś by sie zebrało( ͡° ͜ʖ ͡°)