Wpis z mikrobloga

@myrmekochoria: masz jakieś dobre materiały na temat rozpadu Jugosławii i generalnie wojny bałkańskiej? Ostatnio gadałem że znajomą chorwatką i mi uświadomiła jak mało wiem o historii tamtego rejonu.
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: niesamowite te lata 90, u nas wielka bieda ale bezkrwawa zmiana władzy, na bałkanach środek wojny, w Hiszpanii oddają w tym czasie 1000km autostrad rocznie
  • Odpowiedz
chorwatką


@heavelock: słuchaj jej więcej, to będziesz gadał bzdury. Poważnie. Chorwaci niszczą miejsca pamięci w sposób ustawowy. Nie ma tam żadnych pomników. Chorwaci się nie przyznają do ludobójstwa w czasie II WŚ i rozpadu Jugosławii. Serbia co chwilę przeprasza i się kaja (oczywiście bardzo dobrze, że to robi, trzeba się zmierzyć z przeszłością)

jednak dobrze ze serbia stala sie taka zapyziala dziura, dostali za
  • Odpowiedz
@JakovKarnic: Wiesz co, nie wchodziliśmy w politykę nawet. Bardziej uderzyło mnie to, że jej rodzice uciekali z domu przed pogromem/atakiem/whatever kiedy ona była niemowlakiem. To jest dla coś jakby z kompletnie z innego świata. Dlatego pytam o źródła bo sam chcę sobie wyrobić opinię.
  • Odpowiedz
@heavelock: "NATO na Bałkanach. Rozpad Jugosławii." Piotra Beina
Tyle, że ta książka jest wychylona prorosyjsko (proserbsko). Jednak inne książki są proniemieckie (prochorwackie) czy proamerykańskie (probośniackie), a są dużo łatwiej dostępne.

To jest dla coś jakby z kompletnie z innego świata.


@heavelock: miała szczęście, bo zapewne mogła wrócić. Serbów z Krainy wyrzucono i nie mogli już wrócić, bo Chorwaci po prostu robili wszystko, żeby Serbowie nie byli już u nich mniejszością. Nawet po wojnie, dlatego dziś w Chorwacji nie ma Serbów, a przed wojną Serbowie dzieli Chorwację
  • Odpowiedz
@JakovKarnic Ale wiesz że wyrzucenie Serbów z Kraijny było odwetem na wysiedlenie Chorwatów?

I mordowanie w chociażby Knin Chorwatów przez Kapitana Dregana to nic, biedni Serbowie.

Ta wojna jest tak zawiła, że na pewno nie ma sensu mówić kto dobry, a kto nie :)
  • Odpowiedz
@Krawcowy: chyba najlepiej opowiada o Bałkanach, czytam właśnie eda vulliamy i jest niesamowicie antyserbski, nawet nie wspomniał w swojej książce o Ustaszach lub o tym że Chorwaci odwrócili się od Bośniaków
  • Odpowiedz