Wpis z mikrobloga

1/100 Skąd te psy się wzięły? Prawda jednak jest taka, że po tylu latach wspólnej historii z psami, nadal nie jesteśmy pewni. Można znaleźć ogólne informacje, że ich przodkiem był wilk, że pochodzą z Azji – a może z Afryki? Czy to człowiek udomowił psa, a może to wilk sam wybrał udomowienie? Może jednak nie wilk, a inne ”psowate” – kojoty na przykład?Najnowsze badania jednak wskazują, że psy nie pochodzą z Azji, a z Afryki. Pracownicy Uniwersytetu Cornella w USA (Adam Boyko i jego współpracownicy) opublikowali artykuł wraz z rezultatami badań, które pozwalają przypuszczać, że psy rozprzestrzeniły się po całym świecie z Afryki – wraz z przodkami człowieka.

Wyróżniamy 4 etapy domestykacji psa, które prowadzą od wilka do pupila domowego:
Faza Symbiozy – polega na zalążkach współpracy człowieka z wilkiem, gdzie oba gatunki zauważają zalety takiej współpracy. Wilk ma dostęp do odpadków żywieniowych człowieka (pożywienie), a człowiek łatwiejsze polowanie oraz większe bezpieczeństwo (czujność wilka)
Faza Zacieśniania Więzów – zacieśnianie współpracy oraz stopniowe blokowanie dostępu do zwierząt dziko żyjących
Faza Świadomej Selekcji – człowiek zaczyna w sposób świadomy wybierać zwierzęta do dalszej hodowli
Faza Hodowli – człowiek hoduje zwierzęta ze względu na eksterier (zewnętrzny wygląd psa zgodny z pewnym wzorcem)

Początki udomowienia szacuje się na ok. 12 000 lat przed naszą erą – psy były głównie używane a Syberii, ale źródła wskazują również na Palestynę oraz Irak. Obecnie psy są dla nas pewnikiem – ras jest mnóstwo, psów również. Popularność danej rasy często zależna jest od aktualnych trendów, związanych na przykład z ukazywaniem się filmów. Przykładowo w latach 60. XX wieku dużą popularność zdobyły psy razy dalmatyńczyk, w związku z premierą filmu animowanego 101 dalmatyńczyków. W 1993 w Polsce zarejestrowane było 375 ras psów na ok. 400 uznawanych wówczas przez FCI. Warto zauważyć, że liczba ras psów w Polsce po 1989 znacznie wzrosła, biorąc pod uwagę, że na poznańskiej wystawie w 1988 wystawiono zaledwie 122 rasy. W latach 90. do najpopularniejszych ras widywanych w Polsce należały owczarki niemieckie, pudle, jamniki oraz sznaucery.

Szczeniaki rodzą się całkowicie ślepe i głuche, ale wyczuwają źródło ciepła i mają wykształcony odruch ssania. Około 90% czasu wypełnia im sen. Maluchy nie mają zdolności termoregulacji, więc pozostawione same sobie mogą się wychłodzić na śmierć.

Najważniejszym narządem zmysłu u psa jest węch. Psi nos, który odpowiada za powonienie, posiada około 200 mln komórek węchowych, które znajdują się w grzbietowo-tylnej ścianie tego narządu. , dzięki któremu poznaje on świat, uczy się i jest w stanie normalnie funkcjonować. Trufla, czyli psi nos, ma niepowtarzalną budowę. Na jej powierzchni znajduje się sieć bruzd i zmarszczek, które sprawiają, że każdy nos jest inny. Odpowiada też w pewnym stopniu za termoregulację. Chłodzi wdychane powietrze oraz obniża temperaturę ciała dzięki odparowywaniu wilgoci, która się na niej znajduje. Właśnie dlatego nos psa jest zazwyczaj zimny! Psy mają ponad 200 milionów receptorów zapachowych w swoich nosach, a ludzie mają ich tylko 5 milionów, więc ważne jest, aby ich jedzenie pachniało dla nich dobrze. Wyszkolone psy mogą wywąchać wiele rzeczy, jak narkotyki czy broń, a nawet choroby, naukowcy mówią, że psy mogą wąchać raka prostaty z 98% dokładnością. Jeśli zostawisz swojemu psu kawałek ubrania, który pachnie tak jak Ty, zapach będzie je pocieszał i pomoże ograniczyć ich niepokój związany z rozstaniem.

Psy pocą się przez poduszki łap, ale dyszenie umożliwia im skutecznie regulować temperaturę ciała.

Niewielkie ilości winogron i rodzynek mogą powodować niewydolność nerek u psów. Czekolada, orzechy makadamia, gotowana cebula lub jakikolwiek produkt z kofeiną może być również szkodliwy. Pestki jabłek i gruszek zawierają arsen, który może być śmiertelny dla psów.

Amerykanie uwielbiają psy. 62% amerykańskich gospodarstw domowych posiada zwierzęta domowe. Pięć ulubionych ras psów w Stanach Zjednoczonych to: Labrador Retriever, Golden Retriever, Owczarek Niemiecki, Beagle i Jamnik.

Psy mają 13 grup krwi, za to nie posiadają wyrostka robaczkowego. No i tylko psy i ludzie mają prostatę.

Pora na kolejne 100 ciekawostek, tym razem o wszystkich :) zaczynam od psów, bo to najłatwiejsze, zresztą będę jeszcze do nich wracał, bo mnóstwo jest faktów o psach, nie sposób ich zmieścić w jednym poście. Jeżeli macie jakieś propozycje, piszcie :)

#100zwierzakowychciekawostek #psy #ciekawostki
sinusik - 1/100 Skąd te psy się wzięły? Prawda jednak jest taka, że po tylu latach ws...

źródło: comment_KJaa8BY53TWeTiA7zZfKigyhEajsm6Wz.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz