Wpis z mikrobloga

No i coś skopałem...

Nowo zbudowany komputer włącza się, można wejść do biosu, wybrać bootowanie, zobaczyc jak sie wiatraki kreca, sprawdzić temperatury, zmieniac ustawienia, etc.

Chciałem zainstalować nowego Windowsa na SSD - zrobiłem rufusem bootowany instalator, odpalam, pojawia sie logo windowsa, kreca sie na dole kropki i nagle sie zatrzymuja, koniec - nie idzie dalej nic.

Sprobowałem odpalić system ze starego dysku HDD, na ktorym juz byl system i wszystko dzialalo wczesniej ok na starym komputerze - podpialem zasilanie, kabel sata, dysk widac i da sie wybrac. To samo, logo windowsa, kreca sie kropki i nagle staje.

Czy ktos wie co moglem zrobic nie tak, ze sie tak dzieje? Myslalem, ze moze RAM zle wlozylem, ale wydaje sie byc wlozony OK - slot 2 oraz 4 (liczac OD CPU). Probowalem wyciagnac grafike - nic to nie dalo. Sprawdzilem, czy 24 PIN wlozylem dobrze do plyty - wydaje sie siedziec jak nalezy. U gory kabel 8 PIN jest podpiety jak nalezy (obok wolne gniazdo 4 PIN do ekstremalnego OC zostawilem puste). Kable do wiatrakow sa dobrze wetkniete w piny - wszystko widac w Biosie.

Co jeszcze moge sprobowac? :( Pomocy.

CPU: i7-9700k
Cooler: Dark Rock Pro 4
Wiatraki: 2x Silent Wings 3 140mm i 1x Silent Wings 3 120mm + 2x jakies od Fractala, ktore juz byly w obudowie
Obudowa: Fractal Meshify C TG
GPU: ASUS RTX 2070 SUPER Strix 8G
MOBO: Gigabyte Aorus z390 PRO
RAM: 2x Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz
SSD: Samsung 970 EVO Plus 500GB
PSU: Corsair RM750x

#pc #pcmasterrace #komputery #hardware #informatyka
  • 9
@Invisible22: W zakładce BIOS mam do wyboru CSM Support jako Enabled oraz ustawione UEFI. Jezeli dam CSM jako Disabled to dopiero moge wejsc do opcji Secure Boot, ktora jest Disabled. Z Disabled Secure Boot w ogole nie widzi mi zadnego dysku, ani SSD, ani HDD ani Pendrive.

Jezeli przy Enabled CSM Support zmienie UEFI na Legacy i sprobuje odpalic albo system ze starego HDD albo isntalator z Pendrive - to samo,
Sprobuje, tylko musze rozebrac chlodzenie. :) Moge probowac odpalac bez zalozonego coolera na CPU w miare bezpiecznie, zeby tylko przetestowac ramy?


@ScorpZero: no jak chcesz zeby ci proca przegrzalo w pol sekundy to mozesz
@Zerp: xD Ok, rozumiem.

Dobra, probuje poki co z instalacja systemu, bo moze cos skopalem przy tworzeniu bootowalnego USB. Tym bardziej, ze w BIOSie wszystko widziane jest poprawnie, lacznie z pamieciami. Jak tutaj nic to nie da, wtedy posprawdzam te RAMy...
UPDATE: Jeżeli ktoś ma Gigabyte Aorus Z390 PRO oraz intela 9 generacji niech koniecznie sprawdzi wersję biosu - nie zawsze out of box wspiera 9 gen...

Po update biosu z F4 do F10 - system wstaje bez problemu.

#!$%@?... XD