Wpis z mikrobloga

Pytanie o #krwiodawstwo bo tak czytam na stronie i nie do końca jest coś dla mnie jasne.
Wyczytałam, że przed każdorazowym oddaniem krwi pobierają najpierw krew do badań. Czyli jak rozumiem pierwszy raz nie różni się niczym od kolejnych? Nie ma czegoś takiego, że w przypadku gdy chce oddać krew pierwszy raz to najpierw idę na pobranie krwi do badań, czekam z parę dni na wyniki i dopiero dowiaduję się czy mogę oddać krew? Mogę już ją oddać tego samego dnia jeśli wyjdzie wszystko w porządku?

Druga kwestia - normalnie przed pobraniem krwi do badań trzeba być na czczo, czy tutaj też jest tak samo? Bo słyszałam, że w #lodz można czekać nawet i 4 godziny w kolejce, także średnio widzę wybrać się bez posiłku.

#rckik
  • 20
@lady_katarina: Zawszę pobierają niewielką ilość krwi do badań. Dowiadujesz się tego samego dnia. Ale po badaniu krwi jest też wizyta u lekarza, który też może cie odrzucić np. jak zobaczy jakiegoś syfa na skórze xD Na śniadanie trzeba zjeść odpowiedni posiłek. Ponadto przed samym pobraniem dostaniesz możliwość spożycia/wypicia czegoś słodkiego.
@lady_katarina:
1. Badania krwi robią na miejscu za każdym razem, wynik jest prawie od razu, na nic nie czekasz. Jak jest wszystko w porządku na badaniu krwi i u lekarza to oddajesz tego samego dnia.
2. Nie, trzeba zjeść jakiś lekki, nietłusty posiłek i dużo pić. Ja nie trafiłem na 4 godzinną kolejkę, ale myślę, że można dać sobie tam radę. Jest tam automat z napojami i przekąskami.
@lady_katarina: masz zjeść lekkie śniadanie, dzień wcześniej 2l wody wypić, rano także należy pić większą ilość wody. Raczej nie należy pić kawy(ale nie ma też żadnych zakazów dotyczących tego), która jest moczopędna, nie wolno pić alkoholu 24h przed oddaniem.

Co do oddawania krwi, odbywa się to wszystko na miejscu, badania robią w ciągu 20-60 min, nastepnie idziesz do lekarza, który patrzy na wyniki, bada Cię oraz stwierdza czy możesz lub nie
@lady_katarina: wyniki badań są praktycznie od ręki, chyba że jesteś pierwszy raz albo minęło długo (chyba rok) od ostatniej morfologii, wtedy robią morfologie i się chwile czeka, a z czekaniem różnie bywa, po paru razach można się domyślać ile to będzie trwało o jakiej godzinie

w #krakow otwierają rejestracje o 7:15 a rekordowo udało mi się być 7:55 po wszystkim, z reguły tak bardziej 8:30
@lady_katarina: nie wiem czy dalej tak jest ale przy pierwszym oddawaniu robią chyba dla siebie jakieś dodatkowe badania (możliwe, że po prostu inaczej oznaczą krew) ale dla ciebie nie robi to żadnej różnicy, wszystkie badania dopuszczające krwi i organizmu masz od razu. Aby były odpowiednie parametry krwi i abyś nie zemdlała koniecznie posiłek przed oddawaniem, dzień wcześniej wypić odpowiednią ilość wody, najlepiej od tygodnia żadnego alkoholu i super jakby dieta przed
@lady_katarina: co do pobierania próbek najpierw i możliwości oddania jak wszystko ok to był taki program pilotażowy, m.in. w Warszawie przy Saskiej, ale to nie zdało egzaminu i wycofano się z tego. Jeśli lekarz zakwalifikuje cię do oddania i będziesz się dobrze czuć już przy pierwszej wizycie twoja krew zostanie pobrana

przy każdym oddaniu krwi pobierane są próbki do podstawowych badań w kierunku chorób zakaźnych

przy pierwszym oddaniu pobierane są dodatkowe
@lady_katarina: W łódzkim rckik są kolejki zawsze kiedy przy oddaniu krwi można wycisnąć długi weekend przez oddanie krwi. Czyli piątek, poniedzialek i dzień przed większością świąt wypadających w tygodniu. Jeśli nie masz dziwnych żył to 45 minut do godziny.
@Pimenista: #!$%@? głupoty. Przy oddaniu krwi najpierw się rejestrujesz, a później pobierają Ci próbkę krwi do badań by wykluczyć wszelkie choroby, poźniej wywiad z lekarzem ale zwykle zadaje tylko pytania, klepnie pieczatke i idziesz juz do najważniejszego etapu czyli oddania krwi, po oddaniu krwi przysluguje Ci 4,5 tys kcal czyli równowartość 8 czekolad i do tego jeszcze daja Ci kielbaske z chlebem + do wyboru herbata/kawa, dawniej zamiast czekolad dawano pełnowartościowy