Wpis z mikrobloga

#ssd #dysk #dyski #laptop #laptopy #komputery

Cześć Mirki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chciałbym zmienić dysk w swoim lapku, aktualnie mam coś takiego
https://www.morele.net/dysk-ssd-micron-256gb-sata3-mtfddav256tbn-1ar1zabyy-1134945/
I chciałbym włożyć
https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-970-evo-plus-250gb-m-2-pcie-x4-mz-v7s250bw-4144160/
Tylko tu pojawia się pytanie, bo niby oba dyski są M2 2280, lecz różnią się portem. Ten pierwszy ma 3 "wihajstry" xD a drugi tylko 2. Podejdzie toto?
  • 20
@hustle:
SSD z kluczem MB jest kompatybilny zarówno z M jak i z B, ale jak masz gniazdo MB albo B to włożysz tam tylko MB albo B. To są dyski typowo pod interfejs SATA, albo wolniejsze PCIe x2. Klucz M przeznaczony jest dla pamięci z interfejsem PCIe x4.

EDIT:
Poka tą książeczkę :P albo daj model
@hustle:
Nie, nie czekaj.
Chodzi mi o to, że wysłałeś mi do góry dysk microna który ma klucz MB i sugerowało mi to, że możesz mieć złącze MB w lapku, a takie dyskwalifikuje wrzucenie tam dysku z pojedynczym złączem (albo M albo B) bo tam masz plastik w miejscu drugiego wycięcia na podwójny klucz i możesz tam wrzucić tylko dysk m.2 STATA

Jeśli masz tam złącze M, a tylko dysk jest
@hustle:
Nie no nie opłaca mi się tego szukać. Ten omen 15 wychodził chyba w różnych wersjach/rewizjach - znalazłem po prostu info że tam były domyślnie montowane dyski NVMe, ale mogło się to tyczyć innej wersji/rewizji lapka.

No dobra, suma summarum możesz tam włożyć tego SSD od samsuga którego wysłałeś na samej górze. Dysk będzie cykał.
Tak jak napisałem wyżej: Ty masz złącze M więc możesz tam włożyć też dysk MB.
@hustle:
Zainteresuj się jeszcze programikiem pokroju Acronis TrueImage, żebyś nie musiał się #!$%@?ć z formatem tylko przywrócisz sobie kopie obecnego systemu od razu na nowy dysk.
@hustle:
To zainteresuj się po formacie jak już sobie wszystko poinstalujesz, pokonfigurujesz, robisz obraz partycji z bootowalnego pendrive, który będzie ważył z 25giga, a w razie potrzeby przywracasz go z w jakieś niespełna 5 minut i masz świeży system ze strzału :P