Wpis z mikrobloga

Mirki specjalisci w #uk #anglia od hipotek. Czy ktos z was robil kiedykolwiek porownanie z doradca jaka roznica w wartosci kredytu bylaby przy 5 i 10% depozycie na koniec kredytu? Chodzi mi o to, ze mam juz lekko ponad te 5% i moglbym zaczac myslec o hipotece jednak zeby uzbierac na te 10% potrzebowalbym kolejnych ok 18 mcy tak realistycznie myslac (zeby zbytnio pasa nie zaciskac).

Problem w tym, czy oplaca mi sie czekac i przez te kolejne 18 miesiecy placic czynsz landlordowi 925f miesiecznie (circa 16.5k funtow - pieniadze ktore ida do kieszeni landlorda i w zyciu ich juz nie zobacze) czy nie lepiej szybciej kupic mieszkanie/dom kosztem nieco gorszego oprocentowania kredytu i przynajmniej powoli splacac swoje wlasne M?
  • 16
  • Odpowiedz
@adriano30: Bez liczenia - druga opcja, bierzesz i tak mortgage fixed term - po powiedzmy dwóch latach robisz remortgage I nadpłacasz uzbieraną kwotę - pewno przy niższej racie mortgage niż rent trochę łatwiej to pójdzie.

Zawsze też można wziąć mortgage z możliwością nadpłaty bez żadnej opłaty - często to jest do 10% wartości i na bieżąco nadpłacasz - tutaj jeszcze lepiej wyjdziesz.
  • Odpowiedz
@adriano30: Biorac kredyt na 25 lat przy oprocentowaniu 4% za kazdego pozyczonego funta zaplacisz okolo 2.66 funta, wiec jesli chcesz pozyczyc dodatkowe 10,000, to zaplacisz 26,600 funtow w kredycie (bo realistycznie trzeba liczyc, ze te dodatkowe pieniadze splacasz jako ostatnie raty). Oczywiscie stopy procentowe moga po drodze wzrosnac i bedzie Cie to kosztowac jeszcze wiecej. Z drugiej strony inflacja zjada wartosc tych 26,600 funtow, przyjmujac ja na 3% 26,600 za 25
  • Odpowiedz
@kwiatosz: niestety nie moge uzyc gdyz rozwod moich rodzicow troche mnie uwalil i przypisali mi na spole z bratem mieszkanie na wlasnosc dobrych kilka lat temu. Z tego co czytalem nawet jakbym to przepisal na brata to i tak juz posiadalem mieszkanie w przeszlosci i nie moge ubiegac sie o ISA ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@adriano30: generalnie uwazam za głupotę brać kredyt z 5% depozytem, jest to dość ryzykowny biznes. Ale, jeżeli będziesz potrafił zachować dyscyplinę finansową i np te 900 funtów miesięcznie które teraz płacisz na czynsz użyć do nadplaty kredytu, to wyjdziesz na tym lepiej
  • Odpowiedz
@adriano30:
Jeżeli rata wyjdzie niżej niż rent to kupuj. I pamiętaj w UK nie kupuje się pierwszego domu na zawsze. Sporą grupa First Time Buyers kupuje kolejny po około 5 latach.
  • Odpowiedz
@adriano30: Najprosciej mowiac, maly depozyt przeklada sie na wyzsze oprocentowanie. W chwili obecnej stopy procentowe sa utrzymywane na bardzo niskim poziomie, wiec roznica nie jest wielka. Ale mozliwe, a nawet bardzo prawdopodobne, jest ze stopy wystrzela w gore w niedlugim czasie. Majac maly depozyt bedziesz miec jeszcze wieksze oprocentowanie i ogolnie mozesz skonczyc tak, ze zamiast

pieniadze ktore ida do kieszeni landlorda i w zyciu ich juz nie zobacze

bedziesz ladowac
  • Odpowiedz
@piwniczak: dzieki wielkie za lopatologie :) poki co i tak sie bede wstrzymywac w zwiazku z nadchodzacym brexitem ale musze powoli zaczac orientowac sie w tym temacie bo jesli jakos sie to wszystko ulozy to byc moze w przyszlym roku moglbym juz sobie te przyslowiowa petle na szyi zawiesci ;)
  • Odpowiedz
@piwniczak: Ja bym powiedzial, ze tego sie nie da zrobic - bo on przeciez nie ma 900 funtow wolnego biorac hipoteke, tylko je placi na hipoteke wlasnie, wiec nie ma tych 900 funtow miesiecznie na nadplate.
  • Odpowiedz
@adriano30: Zrob sobie dobry kalkulator mortgage w excelu (albo znajdz gdzies w internecie:) zeby ci pokazywal przy roznych stopach % kredytu, latach, depozycie, oplacie za mortage itp ile bedziesz placil miesiecznie i ile z tego bedzie kapitalu/ile odsetek itp. Bedziesz zmienial jedna liczbe (np wielkosc depozytu/stope %) i bedzie wszystko widac jak na dloni. Mozna do tego dolozyc np koszta (ubezpiecznie, amrotyzacja, moze wiekszy council tax/dojazd?) rozbite na miesiace i widac
  • Odpowiedz
@kaktusak: ja rowniez czekam na przyszly rok jednak czas najwyzszy zaczac sie interesowac tematem :) dzieki wielkie za fajne podsumowanie, rozejrze sie za jakims dobrym kalkulatorem.
  • Odpowiedz
@adriano30: bylem w podobnej sytuacji. Postanowilem nie czekac i kupilem dom dajac tylko 5% depozytu (raty miesieczne wyszly nie wiele wiecej niz to co placilem za wynajem).
W tym roku konczy mi sie umowa z bankiem i robiac remortgage wplace 10% ktore uzbierajem przez te dwa lata.
Czyli teraz bede mial 15% depozytu + cos tam co splacilem w ratach. Teraz sie zastanawiam czy przy umowie z innym bankiem zejsc z
  • Odpowiedz