Wpis z mikrobloga

Dzień dobry!
Wiecie, że nasz najbardziej znany diabeł - Boruta - znany był już w czasach słowiańskich? Jego imię pochodzi od słowiańskiego demona, strażnika lasu. Etymologii imienia doszukiwać się można właśnie od słowa "bór". Dopiero jakiś czas po przyjęciu chrześcijaństwa, kościół przemianował tego demona w diabła i długo po tym nadał mu status szlachecki. Do największych włości Boruty (tak, diabły posiadały swoje ziemskie rezydencje) należał zamek w Łęczycy. Sama Łęczyca po dziś dzień związana jest z tą postacią, ale o tym innym razem.

Obraz autorstwa gotyckiego malarza Michaela Pachera przedstawia świętego Wolfganga i Diabła - proszę zwrócić uwagę na włochaty ogon i rogi. Diabeł, pomimo posiadania zdolności zmiany postaci, nigdy nie mógł pozbyć się właśnie ogona i rogów, które to były jego stałym przymiotem. Jutro trochę więcej o ludowych wyobrażeniach Diabła.

#diabelcodzienny #diabel #sztuka #folklor

Jeżeli macie jakieś pytania - śmiało! :)
Kayzan - Dzień dobry! 
Wiecie, że nasz najbardziej znany diabeł - Boruta - znany był...

źródło: comment_p9dI7E0bPutXAFEF70QMiEBKyDvPU89A.jpg

Pobierz
  • 8
@jack5on: Na przykład poprzez nadanie, ale to jeden z wielu sposobów. Opowiem Ci na przykładzie Boruty, ok? Jest legenda, według której Kazimierz Wielki wędrował po kraju, żeby sprawdzić ogólny stan ziem. W okolicy bagien Łęczycy wóz ugrzązł mu w błocie i nijak nie dało rady go stamtąd wyciągnąć. Wszyscy służący próbowali, ale bez skutku. Po jakimś czasie zza zarośli wyszedł potężnie zbudowany człowiek, który bez słowa wyciągnął powóz. W ramach wdzięczności