Wpis z mikrobloga

@Wypok_spoko: ten mosfet potrzebuje wyższego potencjału na złączu bramka-źródło aby się w pełni otworzył. Możesz dodać prosty bufor na wejściu z tranzystora npn z kolektorem podłączonym przez rezystor 10-22k do +24V
@Wypok_spoko: też trochę słaby bo min 2V jest dla 250uA. Ale powiedzmy, że tranzystor jest ok. Wiem, że to oczywiste, ale masz kondensatory elektrolityczne (100-220uF na wejściu i ok 10-47uF na wyjściu) + kondensatory odsprzęgające (47 - 100nF) na wejściu zasilania oraz wyjściu (najlepiej jak najbliżej modułu)?
@passage: nie takie oczywiste :D dałem 100uF na wejściu do układu i 47uF (potem dla testu 100uF - taki sam wynik i 10 uF - mniejsze napięcie) na wyjściu i już jest 20,5 V na ledach. Co prawda teraz w stanie spoczynku napięcie bardzo powoli spada, ale prądu nie ma, więc ledy nie świecą.

Największe napięcia na wyjściu daje IRL540N wraz z kondensatorami, wynosi 20,91 V, jest to już dla mnie
@passage: zrobiłem tak jak na schemacie pokazałeś (24V zamiast 12V) i ledy się świecą cały czas, rozumiem, że w tym przypadku to jest reverse, czyli jak pwm=0 to świecą max, a pwm=255 to powinny nie świecić. Nie jest tak, na pwm=0 jest 22.4 V, a na pwm=255 jest 22.12 V (spadek jest liniowy wraz z rośnięciem pwm).
Jako NPN użyłem TIP120
@Wypok_spoko: tak, sygnał za tranzystorem jest zanegowany.
Upewniej się, żedobrze podłączyłeś tranzystor npn. Skoro ledy się świecą, to znaczy, że tranzystor npn nie wymusza stanu niskiego gdy ma stan wysoki na bazie.
Jeśli dobrze podłączyłeś tranzystor, z wartościami elementów jak na schemacie wyżej, to podejrzewam, że wina jest po stronie wyjścia z nodemcu. Zapewne jest skonfigurowane jako Open Drain. Zmień konfigurację, lub podłącz rezystor 2,2-4,7k do wyjścia z nodemc i do
@passage: wszystko podłączone wg. schematu, podłączyłem rezystor między gpio i 3v3 i nic to nie zmieniło.
Dla testu podłączyłem przez 1k bezpośrednio bazę do 3v3 i ledy zgasły, ale na gpio pwm=255 nie gasną tylko delikatnie spada napięcie (j.w.)
@passage: błąd w sofcie, max pwm to jest 1023 a nie 255. Wszystko działa xD
Serdecznie dziękuję za pomoc!

Teraz będę to upraszczał, bo mam pewne wrażenie, że niepotrzebnie gate driver się pojawił. Pewnie zadziała na samym IRL