Wpis z mikrobloga

#budownictwo #dom

Planuje wybudować dom. Przy wybieraniu projektu i systemu budowania już zaczęły się schody, a jeszcze ich nie mam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z jednej strony chciałbym wybudować dom ( 120-140m3) ekologiczny, energooszczędny np szkieletowy, lub z bali z pompą ciepła. Z drugiej strony ceny takiej metody mnie przerażają. Artykuły, które można znaleźć w internecie opisują piękny schemat, gdzie instalacja podłogowa z pompą ciepła zwróci się w ciągu ok 10 lat. Ale w komentarzach można poczytać, że może się i zwrócą ale potem przychodzi "remont" takiej pompy i w sumie cała oszczędność idzie jak krew w piach.

Natomiast budowa domu drogą tradycyjną mnie przeraża. Moi rodzice budowali dom, mój znajomy budował dom i moja siostra budowała dom. Zawsze ktoś coś musiał spaprać, nie licząc nie dotrzymanych terminów i kłótni. Do tego dochodzi aspekt nie ekologiczności.

Z tego co wstępnie się zorientowałem, to budowa tradycyjna domu pod klucz może kosztować ok 4 - 4,5 tyś tys za 1m2. Natomiast eko-świrowanie może wyjść od 5 tyś do 6 tyś

Jaka jest wasza opinia. Ekologia jest warta świeczki, czy dać sobie spokój? Czy z tą pompą ciepła to rzeczywiście tylko wygoda, ale dużo większy koszt i zero oszczędności? Domy które mi się najbardziej podobają po pewnych zmianach to: https://honka.com/pl/pl/nasze-domy-z-bali/wszystkie-modele/koto-3br-pl/ https://z500.pl/projekt/92/Z98,parterowy-dom-tani-w-budowie-z-duzym-p-g-oraz-z-opcja-zagospodarowania-poddasza.html oraz https://www.drewnex.biz/domy-drewniane-caloroczne/bajka-z-wrzosami-powiekszona

Doradzi ktoś, coś?
  • 14
  • Odpowiedz
@Painkiller: nie strugaj pawiana stawiaj z suporka wstaw rekuperacje solary i inne pierdoły i daj sobie spokój z jakims drewne i szkieletami. Szkieletówka musi byc bardzo dokładnie zrobiona juz to widzę jak znajdziesz w PL dobrą firme od tego, jak znajdziesz to za miliony monet. Jak ja bym robił u siebie to parterówka 100-120 metrów z pełnym wyposażeniem domu w te energooszczedne rozwiązania. ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Painkiller: byłem w usa pracowałem na budowach przez 2.5 roku.
Szkieletowe domy są zajebiste. I nie jest to jakiś hi tech. Ale w pl bym się nie zdecydował że względu na klimat.
Tak to mają same plusy.

Pompa ciepła
Czytam sobie na usnecie grupę budowlana i to fajna sprawa i nie aż tak droga tylko
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1:
Nie znam się dokładnie, ale czy np w kanadzie domy szkieletowe, lub z bali nie są najpopularniejsze? A też mają srogie zimy. Pytam się bo na różne opinie można trafić. Zazwyczaj ci co ich nie mają są przeciw, a ci co mają - chwalą. Nie wiem ile prawdy jest w historiach typu "u mnie, w domu szkieletowym jest super nawet przy minus 20, polecam" a tak naprawdę Facet to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Painkiller: szczerze to nie wiem jak jest w Kanadzie.
Byłem w Chicago.
I oprócz centrum gdzie buduje się po kilkadziesiąt pięter to tam są same szkielety i to drewniane.
Bo tam drewno jest tańsze od profilu stalowych które wykorzystuje się w komercyjnych zastosowaniach.

Tam nie spotkałem grzejników tylko wszędzie jest ogrzewanie nadmuchowe. Bo lecie te same kanały służą
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sl_w_k_1: bo szybko się buduje czyli tanio
Bo często jest tak że ktoś w wieku nastu lat kupuje mały domek a potem go unowocześnia.

I dla mnie ogromny plus.
Mieszkasz we dwójkę masz duży salon.
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: Nie wiem, nie jestem Kanadyjczykiem :)Może tradycja budowania w drewnie, która się rozwinęła ? Może drewno to u nich najtańszy materiał? może u nich jest na odwrót? Jak ktoś pyta na kanadyjskim wykopie o budowę domu murowanego to ludzie doradzają mu się nie wygłupiać i budować drewniany jak sąsiedzi :P
  • Odpowiedz
Może drewno to u nich najtańszy materiał?


@Painkiller:

Obecnie u nas też to najtańszy materiał, tylko ekipy robiące drewniane domy kasują znacznie więcej od murarzy.
A tam odwrotnie: murarzy ze świecą szukać, a szkielet postawi
  • Odpowiedz
Obecnie u nas też to najtańszy materiał


@eeemil: no chciałem podłogę z osb na legarach i wyszłoby 50% drożej niz wylewka xD to już nie chce wiedzieć jakby było gdybym chciał porządną podłogę z deski :)

a szkielet postawi każdy łepek.


@eeemil: szkielet każdy postawi, ale czytałem na forach kiedyś, że spasowanie jest bardzo ważne, oraz odpowiednia izolacja, wystarczy zły montaz elementów i wilgoc i gnicie masz w
  • Odpowiedz
@leftfinger:
To jest taka sama technologia jak zabudowa użytkowego poddasza w domu murowanym, i jak nie gniją masowo skosy w domach z użytkowym poddaszem, to tak samo nie będą gniły ściany.
  • Odpowiedz
@Painkiller: Ogólnie jak w domu będziesz codziennie/często to buduj ciężkie ściany (duża bezwładność cieplna). Jak będziesz w domku raz na jakiś czas to można by rozważyć lekką konstrukcję, bo przy pobycie poza domem szybko taki dom nagrzejesz (choć przy automatyce w dzisiejszych czasach nie ma to aż tak dużego znaczenia).
Nie wiem jak u Ciebie, ale zimy trochę mniej srogie, ale rozciągnięte i do tego potencjalnie więcej ekstremalnych warunków pogodowych
  • Odpowiedz