Wpis z mikrobloga

Kris Kuksi (ur. 1973 r.) - amerykański artysta tworzący w stylu fantastycznego realizmu/surrealizmu. Jego twórczość była prezentowana na ponad stu wystawach na całym świecie, pojawiała się na okładkach muzycznych, wiele z prac jego autorstwa należy do prywatnej kolekcji znanych osobistości np. Guillerma del Toro, Robina Williamsa, Marka Parkera, Alicii Keys. Przyznaje się, że głównymi nurtami, z których czerpie inspirację jest barok i rokoko. Uznaje się za osobę przynależną i bardziej rozumiejącą „Stary Świat” (nieznane dla Europejczyków zakątki świata w czasie wielkich odkryć geograficznych). Jego twórczość jest reakcją na obserwacje „skorumpowanego i dążącego do upadku moralnego współczesnego świata, miejsca nowego początku - nowych wojen, nowych filozofii i kolejnych końców". O interpretacji dzieł mówi: “Funkcja mojej pracy ma związek z ciemniejszą stroną ludzkiej psychiki".

Jako dziecko i nastolatek cierpiał biedę, miał fobię społeczną, był introwertykiem, jego ojciec jako alkoholik pozostawił rysy na jego przeszłości. Odskocznią od problemów była dla niego sztuka i tworzenie. Żył z matką o konserwatywnych poglądach, religia stała się dla niego pierwszym źródłem inspiracji, wsiąknął w ikonografię - rekonstruował ikony i tworzył je na nowo. Dzięki nim nauczył się archetypów, uważając je za śmietnik historii. Sam mówi o tym: „Podoba mi się pomysł przekształcania klasycznych i religijnych rzeźb, ponieważ to właśnie robiła ludzkość. Ludzie pożyczali bogów od innych bogów. Rzymianie zastąpili greckich bogów, chrześcijanie zastąpili pogańskich bogów itd. Po prostu lubię tworzyć następny krok, kolejną równoległą rzeczywistość, w której kradnę ze sztuki i tworzę nowe symbole i bóstwa”. Zaczynał od malarstwa, zakochany w włoskim renesansie. Dla zabawy mieszał LEGO z wiejskim detrytusem by ożywiać wymyślone obrazy dziecięcego jeszcze umysłu. Skłonność do rysowania i malowania w szkole średniej oraz wsparcie nauczyciela sprowokowały go do wyboru ścieżki edukacyjnej zgodnej z zamiłowaniem.

Główna formą wyrażającą go jest asamblaż - nie jest to tworzenie rzeźb z jednolitej masy, a raczej specyficzna odmiana kolażu. Samo słowo z francuskiego oznacza gromadzenie, na tym też polega asamblaż, gdzie z zebranych różnych, często nietypowych elementów tworzy się trójwymiarowe kompozycje. Kris w swoich pracach często używa starych przedmiotów, małych zabawek, biżuterii, drobnych części od maszyn łącząc je razem i przekształcając w dzieła sztuki. Wykorzystuje szeroką gamę materiałów - drewno, metale, szuka rzeczy zarówno cennych jak i tanich w różnych zakątkach świata. Sam proces tworzenia jest pracochłonny i czasochłonny, perfekcyjne łączenie, teksturowanie, powlekanie niezliczonych elementów zajmuje mu czasami nawet kilka miesięcy. Często pragnąc szokować próbuje groteskowo łączyć duchowość ze zezwierzęceniem, tak było w przypadku pracy „Churchtank” gdzie z czołgu uczynił fundament kaplicy.

Cytat w punkt oddający naturę dzieł Krisa: "intricately polarized narratives of the balance between good and evil, left and right, night and day, past and future".

tu było czytane: [[x]](https://www.kuksi.com/bio) [[x]](https://en.wikipedia.org/wiki/Kris_Kuksi)

#rzezba #sztuka #art trochę #ciekawostki
M.....a - Kris Kuksi (ur. 1973 r.) - amerykański artysta tworzący w stylu fantastyczn...

źródło: comment_aMAfzBxUnRKgLKO53PQvi8qRSRpg7Cdb.jpg

Pobierz
  • 11