Wpis z mikrobloga

Witam. Udało mi się dziś ukończyć zapowiadany wpis o parametrach skrawania i doborze narzędzi w pracy frezera CNC. Zapraszam do lektury i dyskusji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
http://www.wykop.pl/artykul/5048457/dobor-parametrow-skrawania-oraz-narzedzi-w-pracy-frezarki-cnc/

#cnc #cncboners #zainteresowania #technologia #pracafrezerazrobizemniemilionera nie taguje # matematyka bo to tylko 2 wzorki. #gviazdorkontent
  • 22
@Salomonthekrol: No słuchaj... Nie pofrezujesz XDD
A tak na serio, to wtedy zmniejszasz parametry proporcjonalnie tak, żeby obroty zmieściły się w zakresie obrotów wrzeciona. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
polecam sobie zrobić excela z tymi wzorkami, wtedy można łatwo sprawdzić różne ustawienia
skladane D16 i jade 3600RPM w zwykłej stali, 3000 w jakichs nierdzewnych


@MaKor: ja tak krece HMowe wiertla, a skladane dopiero od 20mm sie u mnie zaczynają i nie szaleje bo rozpierduche robią w maszynie.

@gruby333: zależy od sterownika.
Haas ma obr i posów. Np gwintownik m6 ma skok 1 więc haasowi wpisze np S200(rpm) i F200(mm/min)

Heidenheim ma natomiast swoje cykle w jednym z nich podajesz obroty i skok
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gviazdor: na tokarkach moze inaczej sie wierci, ale tam jade ile.sie da, szkoda zycia na powolne wiercenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do gwintowania, nie da sie na Haasie ustawic mm/obr? Na tokarce jak dobrze pamietam odpowiada za to G99.
@MaKor u mnie jak dokrecisz to za 2 dni braknie płytek i robota stoi. Trzeba ekonomicznie jechac xd. A mocy mam z 40 kW(max 3k rpm) więc jest czym kręcić ( )
@MaKor: no ja tak jak kolega @kujol: wolę wywiercic wolniej, a więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°) a maszyny na warsztacie mogą do 10k rpm sie kręcic.
Na haasie do gwintowania podajesz obroty i posów. G84 gwintowanie w prawo, nie pamiętam kodu na lewe gwinty, nigdy nie używałem go
@MaKor: nigdy nie probowalem. Ja robię tak
G0 z10
G84 z-10 R3 L0 S200 F200
X1 Y1
X2 Y2
...
XN YN
G80

Inni tez tak robią i podobnie wychodzi kod z post processora. Za chwilę sprawdzę ten twój ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Gviazdor G99 i G98 to opcje czy przejazd podczas wiercenia/gwintowania ma być realizowany na ostatnim Z przed wywołaniem cyklu czy na R (wartości bezpiecznej/wycofania/od momentu od której realizowany jest cykl)
@wardek: tak tak, doczytałem. Nie korzystam z nich praktycznie w ogóle. Jeśli mam jakieś przeszkody, chociaż jedną na drodze narzędzia to po prostu wpisuje odpowiednio wysoki Z i się tym nie przejmuje.( ͡° ͜ʖ ͡°)