Wpis z mikrobloga

1 054 - 5 = 1 049

Tytuł: Głos Pana
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: sf
★★★★★★★★★★

Tytuł: Niezwyciężony
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: sf
★★★★★★★★★★

Kiedyś dawno czytałem coś Lema, już nawet nie pamiętam co. W pamięci utkwiło mi tylko, że Księżyc był z Ziemią połączony drutem telegraficznym. Pomyślałem wtedy, że dupa, nie futurolog i nie czytam. Jak bardzo się pomyliłem :)
Nowe wydania od Wydawnictwa Literackiego (nie radzę czytać streszczeń z tyłu czy fragmentów na samym początku na zakładce - zdradzają połowę fabuły!) przykuły moją uwagę w księgarni, jak dobrze, że się zdecydowałem.
Książki skopały mnie. Kwestia futurologiczna miejscami budzi uśmiech politowania i są autorzy, którzy współcześnie piszą na temat rozwoju technologicznego dużo lepiej i bardziej szczegółowo (chociażby Peter Watts i Ślepowidzenie), bohaterowie i ich rozwój, relacje też nie są na wybitnym poziomie. Ale to, co przyciąga, to poruszana tematyka, obserwacje i przemyslenia zawarte w utworach. Obie książki popychają do myślenia, we mnie ukształtowały poglądy na pewne sprawy, nad którymi wcześniej się nie zastanawiałem głębiej. A to chyba najwyższa wartość w książkach - zmuszenie do myślenia.

Tytuł: Mona Liza Turbo
Autor: William Gibson
Gatunek: sf
★★★★★★★★★

Tytuł: Graf Zero
Autor: William Gibson
Gatunek: sf
★★★★★★★★★

Tytuł: Neuromancer
Autor: William Gibson
Gatunek: sf
★★★★★★★★★★

Trylogia Ciągu Gibsona, książki, które zdefiniowały gatunek cyberpunku. Bardzo długo się zbierałem do przeczytania, powili nadchodząca premiera Cyberpunka 2077 w końcu zmotywowała mnie do sięgnięcia po tę serię.
Początek był dość trudny, ale gdy przyzwyczaiłem się do sposobu pisania autora, wsiąkłem całkowicie.

#bookmeter
  • 2
  • Odpowiedz