Wpis z mikrobloga

Zapraszam do wykopania, bo napracowanko: Talent vs ciężka praca

Czemu eksperci są w sumie ekspertami zbadał Anders Ericsson, najszybszy progres robisz w pierwszych interakcjach z umiejętnością.
Przykładowo, w jeździe samochodem najwięcej się uczysz na samym początku, aby zdobyć prawo jazdy. I tak jest ze wszystkim - trenujesz, zdobywasz wiedzę, aż do momentu - tak, jak robię, jest fajnie i niech tak zostanie, po co to zmieniać. Wtedy przechodzisz na autopilota i wykonujesz już tę czynność automatycznie.
I tutaj pojawia się różnica pomiędzy amatorami i profesjonalistami.
Profesjonaliści w ogóle się tutaj nie zatrzymują i nigdy nie wchodzą na etap autopilota. Podążając za filozofią, że coś, co robię, zawsze mogę robić lepiej.

Podoba mi się ten wykres jest taki zrozumiały i przyjemny dla oka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: comment_viZCT3nN882XaB39u8Rl7NW5eSMB3Yjo.jpg
  • 25
@Korczaszko Trochu nie rozumiesz wykresu.

Ten wykres jest ogolny dla calego przekroju umiejetnosci i pokazuje ze przyszly ekspert do pewnego momentu rozwija sie w takim samym tempie jak przecietniak a potem jest nagly rozjazd. Powody moga byc rozne ale dwa najbardziej prawdopodobne to ze przecietniak jest zadowolony juz ze swojego poziomu albo mimo prob nie jest na tyle zdolny zeby dalej sie rozwijac.

I teraz zalozmy, ze chcesz wstawic 2 umiejetnosci do
@ArseneWengerTheAnimatedSeries: Tak, do jazdy samochodem zwłaszcza xD.

Dziś dojechałem do pracy w 15 minut. Gdybym nie stał na czerwonym na wyjeździe spod domu, to był bym w 13m30s. Wniosek jest prosty, przed wyjściem do pracy wyglądam jaka jest faza świateł, w pamięci dokonuję obliczeń ile ona potrwa i #!$%@? do auta, żeby wyjechać akurat jak będzie zielone!

xD
@jezuchrysteznowu: Mhm i potem taki będzie walczył z systemami wyprowadzającymi wedle zasady "bo ja wiem lepiej" i tak samo wyrżnie xD.

Jakbym nie #!$%@?ł i jechał adekwatnie do tego co leży na drodze.

Potem widać takich trenujących i zakładających kontrę, którzy zdzierają gruzami korę z drzew w imię "Mati pacz tera! I kontra!".
@Harnas294: @AndyMendy: @su1ik: Wykresy powinny być robione na podstawie danych statystycznych, a nie przedstawiać idee. Wykres może wprowadzać w błąd ze względu na wysokość linii i osoba się nim posługująca może dojść do złych wniosków. Wykres pomija istnienie czynnika "talentu" (czy np. większość ekspertów nie będzie w danej dziedzinie zwyczajnie uczyć się szybciej ze względu na intelekt i predyspozycje?), ponieważ początkowo słupki mają mniej więcej taką samą tendencję wzrostową.
@Korczaszko Przeciez wykres oparty na danych statystycznych wygladal by dokladnie tak samo.

No to narysuj mi wykres gdzie "rozjazd" zaczyna sie po 1 roku, 5 latach, 10 latach i 25 latach uzywajac po jednej linii dla eksperta i amatora. Dodatkowo rozjazdy moga byc przy % umiejetnosciach 25%, 40%, 50%, 70%. I jak to narysujesz? Jedyny sposob to jest tak jak na wykresie. No ale czekam skoro twierdzisz, ze sie da inaczej.
@ArseneWengerTheAnimatedSeries: zielona jest zbyt stroma. To obrazuje też zasadę pareto 80/20 - za 80% rezultatów odpowiada 20% pracy i odwrotnie za 20% wyników 80% pracy. "Amator" robi te 20% wysiłku i dostaje 80% wyniku - umie prowadzić w miarę bezpiecznie samochód, zna zasady RD etc. a "Ekspert" uczy się wychodzenie z poślizgu, jazdy po torze, driftowanie itp itd - zajmuje mu to niewspółmiernie więcej czasu i daje umiejętności, których nie użyje