Wpis z mikrobloga

Jako że po zakupie drona zacząłem się bawić montażem to i zaczeło się poszukiwanie programu do tego celu. Testowałem kilka i najbardziej spodobał mi się Adobe Premiere Pro. Obecnie jestem po kilku dniach nauki i niedługo kończy mi się tygodniowy trial. Robię to wszystko w pełni amatorsko i non profit dlatego odzywa się we mnie cebula i pojawia się pytanie :)

Jaki jest najtańszy możliwy sposób korzystania z Premiere Pro, After Effects i Media Encoder? Widzę, że do 8 lipca jest promocja na 36 euro/miesiąc pakiet lub 20 euro/miesiąc dla uczniów i nauczycieli. Mam w rodzinie nauczyciela, więc rozważam wykupienie tej opcji na rok. Czy jest jednak jakaś inna opcja korzystania z tych programów "na siebie" w podobnej lub niższej cenie wykluczając pirata :)?

#adobe #adobepremiere #montaz #drony
  • 20
  • Odpowiedz
@betaTrx: To najniższa opcja. Jeśli pominiesz After Effectsa to możesz również zastanowić się nad kupieniem Premiere Elements - taka prostsza wersja premiere pro ale do więksozści amatorskich i nawet semi pro projektów wystarcza w zupełności.
No albo jeśli nie jesteż przywiązany do Adobe to zastanów się nad Davinci Resolve i zintegrowanym z nim Fusionem (Fusion to takie AE a Resolve to Premiere) - są darmowe i naprawdę solidnie robią swoją
  • Odpowiedz
@betaTrx: Ja polecam ze swojej strony DaVinci Resolve, darmowy bez znaków wodnych do rozdzielczości 4k. Z doświadczenia, łatwo i przyjemnie zaczyna się podstawowy montaż (który w większości wystarcza) nawet w jeden dzień można ogarnąć wszystko: cięcie, składanie, wiele ekranów, przejścia itp. Ograniczenia pojawiają się jak chcemy korzystać z jakiś zaawansowanych efektów graficznych FX.
Używałem tego programu przez jakiś rok, działał mi stabilnie i bardzo ładnie wykorzystywał zasoby komputera przy renderownaiu.
  • Odpowiedz
@betaTrx: warto rzucić okiem na Davinci Resolve: +1. Niedawno dodali do niego rzeczonego Fusiona, czyli narzędzie do efektów/compositingu. Jest darmowy i w cenie "0zł" nie ma żadnej konkurencji a funkcjami zaczyna konkurować powoli z AE.
  • Odpowiedz
@perlikont: bardzo podoba mi się funkcjonalność Premiere, bawię się w nim kilka dni ale pracuje się naprawdę przyjemnie i cały czas uczę się nowych rzeczy. Już któryś raz słyszę o Davinci Resolve a jego akurat nie testowałem i być może roządnie będzie dać mu szansę zanim zdecyduję się wykupić Adobe. Dzięki za sugestię :)
  • Odpowiedz
@betaTrx: Nie. DaVinci i Fusion ma jedtynie kilka ograniczeń w porównbaniu z płatną wersją ale żadna z nich raczej nie wpłynie na komfort Twojej pracy i nie będzie Ci niezbędna - no chyba że planujesz pracowac nad dużymi projektami w zespołach wieloosobowych.
  • Odpowiedz
@betaTrx: wersja free obsługuje edycje i eksport do 4k (3840x2160) włącznie bez żadnych znaków wodnych itp.

Co ciekawe, większe rozdzielczości możemy zaimportować do projektu, ale zostaną one automatyczne zeskalowane w dół
  • Odpowiedz
@perlikont: może kiedyś będę potrzebował więcej ale na razie to dopiero się uczę więc faktycznie to może być dobra opcja :) Dzisiaj wieczorem do niego przysiądę. W Premiere fajna jest duża liczba efektów i przejść plus możliwości edytowania praktycznie każdego elementu graficznego w filmie, korekcje kolorów itp. Ale zobaczymy co ten DaVinci potrafi :)
  • Odpowiedz
@Catmmando: 4k mi w zupełności wystarcza bo to w tym formacie zazwyczaj pracuję, gdzieś kiedyś wyczytałem, że za darmo jest tylko do FHD ale jeśli jest tak jak mówisz to super i dzisiaj go przetestuję
  • Odpowiedz
@sm_m: o tym programie akurat nigdy nie słyszałem. Pracowałeś na nim? Czy w wersji darmowej oferuje wystarczająco dużo żeby można było porównywać go np z DaVinci?
  • Odpowiedz
@betaTrx: Nuke to chyba najbardziej popularny kompozytor w Hollywood, cuda na kiju można w nim zrobić. Nuke Studio to takie połączenie nodowego kompozytura z NLE (coś jak Resolve teraz). Ograniczenie w wersji darmowej chyba niestety do 1080p. Musiałbyś pooglądać trochę tutoriali, bo jest chyba njmniej "user friendly" z wszystkich wymienionych.
  • Odpowiedz
@betaTrx: trzeba się przestawić w Resolve na pracę w kartach, tj osobna karta do montażu, osobna kolor, osobna fairlight (dźwięk) i fusion (compositing). No i sam color grading jest nieco bardziej zawiły na początek, ale złapiesz szybko. No i tutoriali jest bardzo dużo. A jak co to pytaj. Osobiście jestem zachwycony Resolvem.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@sm_m ok dzięki, wrzucam go na listę za DaVinci na teraz ze względu na brak 4k w wersji free ale na pewno też go pobiorę i trochę poklikam żeby mieć lepsze rozeznanie w temacie
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@pampolicjant pewnie pierwszy kontakt będzie wyglądał tak że krótkie przyzwyczajenia z Premiere będą utrudnialy pracę ale dam mu kilka dni żeby mózg miał szansę się przestawić :) na powrót do Premiere mam czas do 8 lipca w razie czego żeby jeszcze załapać się na promocję :)
  • Odpowiedz