Wpis z mikrobloga

Jeżeli jest tu jakiś Mirek znający się i mający doświadczenie z aparatami i fotografią średnioformatową to poprosiłbym o opinie.
Zastanawiam się nad kupnem pierwszego średniaka, ale z oczywistym ograniczeniem - nie za miliony. Poczytałem trochę i w zasadzie utkwiłem na dwóch aparatach. Kiev88 i Flexaret. Różnica między nimi w cenie jest dość spora. Znam różnice między nimi.
Będac szczerym skłaniałbym się w strone kiev'a ze względu na większe możliwości pracy z nim, ale Flexaret jest chyba najtańszą połączoną z jakością opcją.
Jeżeli jest ktoś mądry w temacie to poprosiłbym o opinie i ewentualnie wskazówki lub alternatywy.

#fotografia #fotografiaanalogowa i dla zasięgu #astrofoto
  • 39
@RekinCwaniak: miałem kieva88, flexareta nie ale mam inną dwuobiektywową.
Na czym Ci zależy? W kiev możesz mieć wymienne magazynki i obiektywy, w flexarecie nie. Kiev nie jest narażony na błędy paralaksy przy portretach czy innych zbliżeniach. Wydaje mi się, że nie ma co Cię przekonywać do jednego z nich bo to dwa różne aparaty i nikt Ci nie podpowie czego oczekujesz bardziej - niskiej ceny czy możliwości.
@Dolan: Na czym mi zależy? hymm. Strzelam głównie cyfrą i niestety, ale zarządzanie kolorem nie jest moja mocną stroną do tego zdjęcia mimo, że wychodzą fajne/ładne - takie jak chciałem to nadal są zbyt płaskie. Co jakiś czas pstrykne coś na małoobrazkowym analogu i tutaj już widzę różnice, o której jest tak głośno.
Mam w głowie i na kartce rozpisane pewne pomysły, ale obraz a raczej jego plastyka jaką chce uzyskać
Mam Kiev88 i kilka obiektywów plus pryzmat z pomiarem światła, i całkiem fajnie to działa, Jeśli chcesz poprostu rozpocząć bez dużych nakładów finansowych to nawet Lubitel 166 jeśt bardzo fajnym rozwiązaniem o ile nie ma dla ciebie różnicy TLR/SLR , ja rozważam ostatnio również Pentacon SixTL, jako że jest nieco bardziej "kompaktowy" niż kiev (marzeniem jest Fuji GW690) bo Kiev to jednak kawał sprzętu jest i swoją wagę ma. Ale Lubitela pod
@TwojaStaraTanczyMambe:
Plany w stronę średniego formatu mam całkiem spore (przynajmniej tak mi się wydaje). Jednak wole kupić raz a "porządnie" na swoje możliwości finansowe i nie bawić się w półśrodki. Rozmiary mnie nie odstraszają bo nie ma to być aparat na niedzielne wyjście (od tego mam cyfre), tylko aparat do konkretnych zadań.
@wbrewprawdzie: @TwojaStaraTanczyMambe:
Nad Pentacon'em wciąż sie zastanawiam na dobrą sprawe. Wielu rzeczy jeszcze nie wiem i wiele
@RekinCwaniak: na pewno w kiev dobre jest to ze mozesz wymienic kasete z filmem, chociaż szczerze powiem, jakos robie nim już kilka ladynych lat zdjęcia (najczęsciej b&w i sam wywoluje więc rezultaty sa różne) ale nie musiałem się zastanawiać nad tym by mieć różne filmy. Mam kominek i zastępczo pryzmat z TTL - ale wole kominek :)
w sumie najbardziej bym patrzył na obiektywy nie jestem mocno w temacie TLR ale
@TwojaStaraTanczyMambe: Nad flexart'em długo się zastanawiałem bo był to pierwszy średni format jaki miałem w ręku. Zresztą po raz pierwszy wtedy spotkałem się z TLR i wyglądał kosmicznie dobrze.
Da sie dorwać obiektywy lecz ich wybór i dostępność to już inna para kaloszy. Gość na giełdzie fotograficznej miał za 350zł z dodatkowym obiektywem (nie pamiętam ogniskowych) , pokrowcem i filtrami. Z tego co mówił to wszystko działa jak należy.
Choć ta
@opinel: Widziałem, zastanawiałem się również. Od dwóch osób usłyszałem, że Pentacon kosztuje na tyle mało jak na średni format, że już nie ma co ...uwaga "robić z siebie dziada i brać wszystko co tańsze" hehe. Nie uważam tak, ale drugiego tylko, że dużego Zenit'a nie chce. Aspekt wizualny też jest w jakimś stopniu dla mnie ważny.

Aparat chce kupić dopiero za około miesiąc, wiec chętnie wysłucham opinii, ale również dalej sam
@RekinCwaniak: Sam mam Psixa i jestem z niego zadowolony, ale jakbym miał startować od zera to brałbym K60.
Kiedyś się jeszcze napaliłem na K88CM, ale jak poczytałem o cyrkach z kasetami to mi się odechciało. Chyba tylko wersja Hartblei łyka te od Hasselblada, ale kosztuje tyle, że można spokojnie zachodnią konstrukcje za tę cenę kupić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@opinel:
To na co się zdecyduje będzie wypadkową ostatecznych założeń i ofert na rynku.
Obrazek i tak w dużej mierze zależy od optyki, więc czy to K60 czy K88 czy Psix nie ma dużego znaczenia ( przynajmniej tak mi się wydaje)
Kupując chce kupić zestaw, żeby mając już tego "bydlaka" wykorzystać w sensowny sposób to co oferuje.
Faktycznie nad K60 sie nie zastanawiałem, ale jeżeli trafi się fajna oferta to raczej
@RekinCwaniak: W obrazku prawie nie ma różnic to prawda.
Ale jak myślisz o P6 to serio warto brać pod uwagę Kieva60. Brzydszy, cięższy, ale z jaśniejszą matówką. Ja w swoim Pentaconie musiałem wstawić customową, bo standardowa po jakimś czasie doprowadzała mnie do szewskiej pasji.

W każdym razie, co byś nie wziął z systemu - będziesz Pan zadowolony ze zdjęć jakie daje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@opinel: Budżet jaki chce przeznaczyć to około 1500zł. Jak przeglądam K60 i Psix'a to za takie zestawy jakie mnie interesują dam między 700-1000zł.
Kiev88 eBay
Tutaj za 1400 dostaje kiev'a88

Nie wiem jakie oferty będa za miesiąc i nie będe szukał tylko na Ebay'u oczywiście, ale mając przeznaczony budżet na daną rzecz chce pozwolić sobie na kupno nie tego co czasem wydaje się bardziej racjonalne, tylko na to na co mam
@RekinCwaniak: Za 1500 to już możesz się za mamiyą albo broniką rozglądać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale do 1000 zł spokojnie coś upatrzysz. Sam wystawiłem swoje pentakona za 1000 z pół roku temu, ale się rozmyśliłem :)
Pamiętaj że ten K88 z aukcji nie ma bagnetu, tylko gwint i nie podepniesz Zeissowych szkieł, w przeciwieństwie do P6, K60 czy zmodyfikowanej wersji K88cm

Jak sam napisałeś czego
@opinel:
Rozglądałem się za Kiev'ami i znalazłem to:
ARAX
Tą opcje raczej sobie odpuszcze, ale dobrze wiedzieć, że jest taka możliwość :)

Pamiętaj że ten K88 z aukcji nie ma bagnetu, tylko gwint i nie podepniesz Zeissowych szkieł, w przeciwieństwie do P6, K60 czy zmodyfikowanej wersji K88cm


I widzisz dobrze, że rozmawiam z kimś bardziej zorientowanym bo to kolejna ważna informacja.
Masz może jakiś link do strony, albo polecić ksiązkę z
@RekinCwaniak: Polecam kieva 60. Mam go od kilkunastu lat i wszystko w nim działa. Miałem Kieva 88 ale metalowa migawka poszła się kochać szybciutko (być może odosobniony przypadek). Psixy mają piętę Achillesową w postaci naciągu migawki \ przesuwu filmu i widziałem już wiele tych aparatów po przeróbce tej wady na ręczny przesuw.
Jest to dosyć kłopotliwe po ciemku choć zyskuje się wielokrotną ekspozycję.
Mam większość obiektywów do Kieva60\Psixa i w większości