Wpis z mikrobloga

#kryptowaluty
#bitcoin
popełniłem tekst ktory wklejam ponizej, z myślą o tym, żeby nowym, przy pytaniach wklejać gotowca, przejrzyjcie i dajcie uwagi co zmienić. wołam @plaisant, czy pasuje Ci ze tam Cie umieściłem, poza tym wołam @cyberpunkbtc , @goly8622 ,bo wodza zawołać trzeba i cala reszte gangu.

Kupujemy Bitcoiny.
Najpierw uwaga, oczywiście nie musisz kupić całego BTC.Bitcoin dzieli sie na 100mln satoshi i satoshi to jednostka rozliczeniowa, można wiec kupić za w zasadzie dowolnie mała sumę.
Portfele:
Na komórkę polecamy "Samurai" i "Mycelium"- to aplikacje z app store, obsługa łatwa i intuicyjna.
Na komputer "Electrum" - tu jest mały problem, sam portfel jest ok, ale Windows jest narażony na ataki wirusów, trojanów itd, poza tym pojawiają sie fałszywe strony udające stronę electrum, instalacja portfela z takiej strony, to pewna utrata środków. Jeśli instalujesz electrum, musisz być pewny, ze komputer jest czysty i instalujesz z legitnej strony.
Portfele sprzętowe to Trezor i Ledger. Urządzenia usb, dla mnie to trezor wyglada jak pilot do bramy, a nie sejf :), to sejfy na BTC właśnie, ludzie trzymają na nich miliony dolarów. Jedyny minus jest taki, ze trzeba na nie wydać kilkadziesiąt euro.
Zimny portfel- gdybyś go potrzebował, to nie pytał byś na wykopie o podstawy.

WAZNE!!!
Każdy portfel wymusi na Tobie zapisanie kilkunastu slow po angielsku. To tzw "seed". Seed jest kluczem prywatnym/backupem do Twojego portfela, w razie zgubienia, zniszczenia itp portfela, do nowego i pustego wbijasz swój seed i odzyskujesz środki. Ważne, żeby seed trzymać w bezpiecznym i jednocześnie niedostępnym dla innych miejscu. Ja na przykład kartkę a seedem trzymam w podręczniku do fizyki kwantowej- mam pewność, ze tej akurat książki nikt nie ruszy, choćby skały srały.:))
Kupujemy
Większość pyta o giełdy, a to błąd, znacznie łatwiej kupić BTC w inny sposób. Giełdy służą bardziej do spekulacji BTC, czego gorąco odradzam, na spekulacji NA PEWNO stracisz. Wszystkie giełdy oferujące BTC za walutę wymagają KYC, czyli przesłania skanu dowodu, rachunku i selfi,to wymogi prawa. Uważam, ze strach przed KYC jest nieuzasadniony, ale to moja opinia. Giełda oferująca BTC za PLN to Bitbay.
Kantory. Tutaj możesz kupić BTC znacznie łatwiej.
@inpay- do jakiejś kwoty nie trzeba KYC i maja konto na wykopie, co ułatwia komunikacje w razie problemów.
Coinbase- firma o światowym zasięgu, można kupić za wiele walut, wymaga KYC
sa jeszcze inne, kantory, ja polecam te dwa
Bitomaty- fizyczne urządzenia, podobne do bankomatów, stoją w dużych miastach, można w nich kupić i sprzedać BTC anonimowo.
Wirex- ja korzystam. Internetowe konto bankowe z karta visa i możliwością kupienia BTC w kilka klikow. Konieczne KYC, ale to legitny bank podlegający wszystkim regulacja UE.
Wykopek @plaisant - pomaga tym, którzy chcą kupić BTC za niewielka kwotę i jednocześnie nie chce im sie bawić we wszystko powyżej.
Uwagi.
Nie jest dobrze trzymać swoich BTC na giełdach, w kantorach, internetowych portfelach ( dlatego takich portfeli nie uwzględniłem), bo BTC sa Twoje, tylko jak posiadasz do nich klucz prywatny (seed), jeśli ktoś ma Twoje BTC, to on obiecuje, ze pośle Ci je gdy zechcesz, ale jak nie pośle,bo zbankrutował/ został zhakowany, to co mu zrobisz? Dlatego na wstępie opisałem portfele. Kupujemy ,przelewamy i mamy całkowita kontrole nad swoimi Bitcoinami.
Opłaty transakcyjne- fee jest zależne głównie od ruchu w sieci i tego jak szybko btc maja dotrzeć do celu. Fee waha sie od kilkudziesięciu groszy, do kilkunastu, a nawet w przykrej sytuacji kilkudziesięciu PLN. Portfele proponują kilka opcji - szybka, standardowa, wolna. Przeważnie te opłaty sa zawyżone, przed przelewem warto sprawdzić obciążenie sieci np na tej stronie:
https://mempool.space/
Bitcoin jest fajny, niech HODL będzie a wami.
made by @obruni
  • 23
@weshu: niech kupują Bro, niech kupują, hehe. a tak poważnie, to starałem sie to zrobić jak naj krócej, wyszło i tak za długie, zbyt wiele nowych informacji nie sprzyja przyswojeniu. Wiele pominąłem, ale założenie było takie żeby podać podstawy.
@Obruni: Jak mam się czepiać to naprawdę szczegóły, ale ok :D

Samourai jest niestety tylko na androida a napisałeś że w app store.

Portfele proponują kilka opcji - szybka, standardowa, wolna. Przeważnie te opłaty sa zawyżone, przed przelewem warto sprawdzić obciążenie sieci np na tej stronie:

https://mempool.space/


Zapomniałeś wspomnieć że poza tymi fee obliczanymi przez portfele można też sobie samemu wybrać opłatę ręcznie. Zwłaszcza że zalecasz samemu sprawdzanie mempoola. Bardzo dobrze
@cyberpunkbtc: wirex- tak ma btc, ja kupuje przez wirex i przelewam. Oplata ręczna, fakt o to mi chodziło pisząc o oplatach i na koniec nie dodałem, to trza dopisac. Dwie kopie i segwit- chodziło o to żeby było w miarę krotko, jak napisze o segwicie, to trzeba by opisac co to jest i mamy elaborat. app store to określenie również, a dla mnie przede wszystkim dla androida.
@cyberpunkbtc: właśnie dlatego to wydaliłem- widze ze większości juz sie nie chce odpisywać na te pytania; hej jestem nowy, jak kupić BTC, a to przecież nasi dobrodzieje :)), zamysł jest taki żeby na te pytania wklejać gotowca. nowy dowartościowany, bo dostaje kawal rzetelnej informacji, a dla nas parę klikow.
@Obruni: Oczywiście ja rozumiem i znam ten problem że nie da się zrobić krótkiego poradnika i o wszystkim :/
Cięzko znaleźć złoty średek i iść na kompromisy. Co do app store to jest to dokładnie nazwa sklepu z aplikacjami Apple. Na androidzie to Google Play. Szczegół...
Kupujemy Bitcoiny.
Najpierw uwaga, oczywiście nie musisz kupić całego BTC.Bitcoin dzieli sie na 100mln satoshi i satoshi to jednostka rozliczeniowa, można wiec kupić za w zasadzie dowolnie mała sumę.
Portfele:
Na komórkę polecamy "Samurai" i "Mycelium"- to aplikacje z google store, obsługa łatwa i intuicyjna.
Na komputer "Electrum" - tu jest mały problem, sam portfel jest ok, ale Windows jest narażony na ataki wirusów, trojanów itd, poza tym pojawiają sie fałszywe strony
@Obruni: dodałbym aby nie panikować jeśli wpisany seed nie działa po przesiadce na inny soft, ponieważ są różne formaty seed'a. Zatem może warto też z seed'em zanotować na jakim sofcie był generowany portfel.