Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KornixPL ma backupowac pliki I dokumenty tylko czy jakieś bazy danych też? Jaki jest uplink w biurze tam? To ta sama firma gdzie masz win7 i Win10 z poprzedniego wpisu? Jak już musisz hostowac coś lokalnie to raczej gotowe rozwiązanie to raczej już gotowe niż samemu
@KornixPL: Jak na śmieciowe dane w formie dysku sieciowego to można się pobawić a jeśli na serio na backupy to FreeNas + RAM ECC.
W takim przypadku jeśli to miałby być typowy whitebox to najtaniej wychodzi ta zabawa na AMD bo Intel ma obsługę ECC tylko na chipsetach klasy workstation/server.
Jeśli to bardziej z chęci nauki czegoś nowego to kupiłbym jakiś używany serwer na allegro i postawił sobie FreeNAS na maszynie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KornixPL: ja zazwyczaj polecam onedrivea na takie rzeczy z uwagi na łatwy dostęp do danych i automatyczna klasyfikację w kontekście RODO no ale to abonament zamiast lokalnego rozwiązania. Dla małej firmy obie drogi są ok, ale im bardziej "zarządzane" rozwiązanie tym lepiej - tj mniej pracy
@2YT4U: Freenas by szybko działał wymaga dużo ramu, btrfs na dowolnym linuxie np ubuntu w trybie raid 1 nie wymaga dużo ramu a też ma bit rod correction.
@houk: Rekomendowane minimum czyli 8GB styknie na te kilka osób ale dlatego też napisałem o kupnie używanego serwera gdzie RDIMM są tanie jak barszcz w porównaniu z Unbuffered ECC.
@KornixPL: ja planuję zrobić coś podobnego, nas + połączenie po hdmi z TV do oglądania filmów w najnowszych kodekach (stary "smart" tv od szajsunga wypie artefaktami przy hevc) i przeglądarki. Póki co, najlepsze opcje IMO to: j5005 (wada: od miesięcy brak dostaw), j4105 i odroid h2. Drożej niż mini komputery typu Rpi, ale mniej problemów z portami i zasilaniem, dostęp do znanego softu zamiast dłubania w linuxie, wydajność. Szkoda że AMD