Wpis z mikrobloga

Ciekawi mnie czemu się zdarza wpuścić pusty blok do blockchaina. Blok 581419 i 581420 wykopał BTC.com, ale jeden jest pełny transakcji, a drugi pusty.

#bitcoin
  • 7
  • Odpowiedz
@fervi: może mają taką strategię, że jak już wykopią blok to mają go pierwsi i zanim rozejdzie się po sieci to oni sobie szukają już pasującego hasha dla kolejnego, pustego bloku. Mają przewagę kilku, czy kilkunastu sekund pewnie.
Jak coś to tak tylko teoretyzuję, bez żadnego poparcia.
  • Odpowiedz
nie jestem pewien czy to nie wpływa na szanse znalezienia odpowiedniego hasha. Może na pustym można bardziej zoptymalizować


@m4cias: dobrze kombinujesz, też się nad tym samym zastanawiałem, tylko jest jeden problem z tym wyjaśnieniem. Gdyby to była prawda, oznaczałoby to poważną słabość funkcji #!$%@?ącej, w tym wypadku algorytmu SHA-256. Dlatego w to wątpię, ale całkowitej pewności brak ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kto wiem, może udało im
  • Odpowiedz
@MerkleRoot: optymalizacja może być w innym miejscu niż sama funkcja #!$%@?ąca. Nie wiem jak jest dokładnie realizowane kopanie w poolu ale taki pusty blok jest pewnie łatwiej rozesłać, skompresować, rozdzielić po użytkownikach poola. To jako przykład tylko i gdybanie.
  • Odpowiedz
@fervi: Maksymalizują zyski. Wygląda to w ten sposób, że jak pojawia się nowy blok to kopalnia otrzymuje najpierw jego nagłówek i rozpoczyna od razu kopać na bazie tych informacji "pusty blok". Następnie dopiero ściąga resztę zawartości bloku tj. transakcje, weryfikuje je, usuwa z własnego mempoola a następnie wybiera transakcje, które zawarte będą w potencjalnym następnym bloku i wylicza merkle root. Mając merkle root, może rozpocząć szukanie nonce i kopanie bloku
  • Odpowiedz