Wpis z mikrobloga

Pojawiają się informacje, że Polska chciałaby przeznaczyć zyski ze sprzedaży darmowych uprawnień do emisji CO2 na programy socjalne.

Polska może zrezygnować z przekazania darmowych uprawnień do emisji CO2 branży energetycznej i zamiast tego je sprzedać, zwiększając w ten sposób przychody do budżetu – pisze agencja Bloomberg. Według agencji celem jest realizacja obietnic socjalnych.


Zdaniem agencji Polska w 2021 roku prawdopodobnie zrezygnuje z wyłączeń z zasad rynku emisji w Unii Europejskiej, a przez to pozwoli producentom energii elektrycznej uzyskać bezpłatne uprawnienia. Rząd musi jeszcze zdecydować na jaki cel przeznaczyć minimum 270 milionów uprawnień, wartych około 6,5 miliarda euro, które miałyby być dostępne w latach 2021-2030. Darmowe uprawnienia obniżyłyby koszty emisji CO2 dla sektora energetycznego.

(...)

https://biznesalert.pl/polska-eu-ets-system-handlu-emisjami-przemysl-obietnice-socjalne-energetyka/

#polska #energetyka #gospodarka #neuropa
BaronAlvon_PuciPusia - Pojawiają się informacje, że Polska chciałaby przeznaczyć zysk...

źródło: comment_ZYvYx3WIZSklBKMmIs433yMKIlLdZu6s.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@Baron_Al_von_PuciPusia:
Jak powinno być: zwiększamy ceny prądu tak jak reszta europy, oszczędności wynikające z praw do emisji CO2 inwestujemy w niskoemisyjne źródła energii, tak, że jak ekstra prawa na CO2 się nam skończą to zostaniemy z energią w podobnej cenie, bez potrzeby dopłacania ekstra za emisję.

Jak jest: #!$%@? #!$%@? bombelki

(°°
  • Odpowiedz
@stahustahowski:

(...) Dyrektywa nakazuje przeznaczyć połowę środków z handlu uprawnieniami na modernizację i odbudowę energetyki nieemisyjnej i inne cele polityki klimatycznej. Druga połowa może być wydana na inne cele, a więc także zupełnie niezwiązane ze środowiskiem. Ponadto nie określa się sankcji za wydanie środków niezgodnie z wytycznymi dyrektywy.

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/energetyka-weglowa-wymaga-gruntownej-przebudowy-5763.html
  • Odpowiedz
@Wulfee: ale czego Ty nie rozumiesz?

Wzrośnie cena prądu, to i prywatne instalacje OZE będą się dużo szybciej spłacać. Aktualnie panele fotowoltaiczne dla domu wolnostojącego bez dofinansowania spłacają się ~15 lat, z dofinansowaniem 60% spłacają się ~8 lat (przy ~10 letniej gwarancji producenta), a przy podniesieniu ceny prądu o 100% to taka instalacja z dofinansowaniem 60% będziee się zwracała 4 lata. Później masz 'prąd za darmo'.

Nagle się okaże, że
  • Odpowiedz
Ja za to zauważam geniusz takiego posunięcia. Dzięki temu fotowoltaika w Polsce będzie miała taki boom, jakiego nigdzie nie widziano. Spełnimy wymagania Unii w zakresie produkcji energii elektrycznej z OZE bez problemu i będzie masa nowoczesnych miejsc pracy w tym sektorze. Ludzie przestaną palić w piecach kaloszami bo będzie im się opłacało instalować PV. Nasza energetyka uwolni się w większości od węgla, bo większość odbiorców będzie generowało na potrzeby własne. Zostaną największe
  • Odpowiedz