Wpis z mikrobloga

Powiem wam, że porównując Windows 7 do Windows 10, to siódemka to okrutny przestarzały paździerz. Zauważa się to dopiero po 3 latach spędzonych na Windows 10.

Miałem dzisiaj okazję dobrze porównać oba te systemy na dokładnie tym samym urządzeniu bo musiałem dzisiaj postawić na nowo system na jakimś notebooku Dell wyższej serii Vostro, ale już kilkuletnim bo z 2012 (?) roku.

Jako, że licencja jest na W7 i zresztą właśnie na nim działał przed formatem no to na pierwszy ogień wybór padł właśnie na ten system. Pobrałem jego czysty obraz ze strony Microsoft, wrzuciłem na pendrive i zainstalowałem. Po kilku godzinach walczenia z nim poddałem się i zainstalowałem zamiast niego dziesiątkę.

Nie będę więcej smędził i przejdę do wyjaśnienia powodów dla których siódemka w porównaniu do 10, to szajs a użytkownicy bronią go chyba już tylko z nostalgii.

1. Funkcja Windows Update to jakiś KOSZMAR. Wyszukuje aktualizacje przez dosłownie 2 godziny - na internecie 600Mb/s. Instaluje przez kolejne dwie, tylko po to, aby na koniec okazało się, że po restarcie i następnych 2 godzinach szukania aktualizacji, znaleźć ich drugie tyle. A potem po zainstalowaniu ich, jeszcze kilka następnych.

2. Obsługa sterowników "out of the box" czyli coś oczywistego na dziesiątce, tutaj w Windows 7 praktycznie nie istnieje. Wspomniany wyżej Windows Update też gówno potrafi sensownego znaleźć; Ot jeden stary sterownik na krzyż.

3. Audio nie działa i nie da się zmusić zintegrowanej karty do uruchomienia, mimo ręcznego znalezienia poprawnych sterowników. Dokładnie tych samych które przez formatem współpracowały poprawnie.

Po zainstalowaniu Windows 10 w miejsce siódemki na dokładnie tym samym laptopie:

1. Windows Update wszystkie aktualizacje wyszukuje w 15 sekund. Instaluje wszystko w 10min. Po restarcie dociąga tylko bazę do Windows Defendera. Siódemka musiała trzy razy pobierać i instalować kolejne aktualizacje co zajęło jej łącznie z 5h.

2. Wszystkie sterowniki i cały sprzęt działa bez zająknięcia po zostawieniu komputera na 5 minut podłączonego do internetu. Nic nie trzeba dodatkowo odpalać, szukać i instalować - system sam sobie instaluje co mu potrzebne, wszystko DZIAŁA.

3. Audio magicznie działa, mimo, że siódemka uparcie sprzeciwiała się wydania z siebie jakiegokolwiek głosu.

4. Jako dodatek, system działa ZNACZNIE wydajniej i responsywniej niż na 7.

Jeżeli ktoś więc twierdzi, że Windows 7 jest lepszy od 10 to widać, że nie miał okazji dłużej na 10 popracować i się zwyczajnie myli. 10 nie rzuca mi kłód pod nogi i to co na W10 trwa 15min, na 7 zajęło pół dnia.

#pcmasterrace #komputery #windows #windows10 #windows7
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@FightMaker: nie wiem jak ty to zrobiłeś że na 7ce ci zajmuje to pół dnia skoro pobierasz obraz już ze wszystkimi aktualizacjami
najlepiej kupować coś co ma domyślnie 10kę

i tak, 10ka jest zajebista w kompilacji 1903 tylko wymaga jeszcze poprawek
  • Odpowiedz
@FightMaker: pamiętaj że są ludzie którzy po wyjściu siódemki bronili nadal XP jako najlepszego OS a to dopiero był #!$%@? paździerz przy siódemce xD. Ludzie mają tendencję do negatywnego oceniania OS których nawet dobrze nie wypróbowali. W sumie nie tyczy się to tylko Windowsa ale też maca i linuksów.
  • Odpowiedz
@FightMaker nie dziw się że instalując podstawkę zajechales go, trzeba było pobrać z basewin zaktualizowana instalke i miał bys max 20 łatek, win 10 tak jak win 7 nie wyszukuje wszystkich sterowników od lat używam sdi do tego. IMHO win 7 był lepszym osem od win 10
  • Odpowiedz
@FightMaker: Windows 10 ciągle się rozwija i z wersji na wersję jest coraz lepszy. Może ludzie oceniają go z perspektywy pierwszych jego wersji? Ja ostatnio w pracy instalowałem dziesiątkę z instalatora sprzed kilku lat (chyba nawet tego pierwszego z 2015 roku). Byłem w ciężkim szoku widząc, jak Dziesiątka zmieniła się w ciągu tych czterech lat. Z naprawdę niezbyt ciekawego systemu stała się oprogramowaniem z naprawdę przydatnymi funkcjami (historia schowka, panel
  • Odpowiedz
@FightMaker: System nr 2 postawiony na świeżo działa lepiej niż system nr 1, siedem lat od instalacji. No odkrycie Ameryki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Największe "zalety" 10 to też jej największe wady (łaty, sterowniki, co nie tylko). Po każdej większej aktualizacji, jak na siłę wpychane są sterowniki, znajdzie się grupa osób, która narzeka, że "działało, a teraz nie działa". Albo "system działał i po aktualizacji padł,
  • Odpowiedz
System nr 2 postawiony na świeżo działa lepiej niż system nr 1, siedem lat od instalacji. No odkrycie Ameryki ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@NyanNyan: Jaki system 7 lat od instalacji?

Przecież napisałem, że pobrałem czysty obraz Windows 7 i go zainstalowałem...

Jako, że licencja jest na W7 i zresztą właśnie na nim działał przed formatem no to na pierwszy ogień wybór padł właśnie na ten system.
  • Odpowiedz
@FightMaker: Wszystko zależy od specyfikacji sprzętowej komputera, na którym instaluje się system. Mam jednego laptopa z XP core2duo t2400, 2GB RAM (do zadań specjalnych, nie do netu), lapka z core2duo t8300 i 4GB RAM z Win7, stacjonarkę także do zadań specjalnych z Phenom x4 955 BE, 8GB RAM i Win7 oraz HP ProBook 6450b z Win10 1809 (do zadań muzycznych). Wszystko działa, choć systemy są zoptymalizowane odpowiednio pod poszczególny sprzęt.
  • Odpowiedz
Win7 mega stabilny i lekki. Win10 to mam wrażenie jeszcze nie ukończony system, bo ciągle coś mieszają i dorzucają.


@pro_mario: Paradoksalnie to właśnie Windows 10 ma mniejsze zapotrzebowanie na RAM niż Windows 7. Są nawet dostępne testy na Youtube.
W kwestii ciągłego mieszania i dodawania funkcji w Windows 10 to tak będzie zawsze bo W10 to ostatni Windows w historii. Microsoft zmienił go z produktu na usługę i nigdy nie
  • Odpowiedz
@FightMaker: Z tym RAM-em mogę tylko napisać dla statystki, że win10 na starcie wsysa mi do od 1.2 do 1.5 GB. Po optymalizacji ok 1 GB. Win7 ok. 1GB. XP około 300 MB. ;) Win10 wydaje się wiecznie w fazie beta, niedokońoczonego produktu. Rozumiem sprzedawanie gotowej usługi, sprawnej i niezawodnej. Co innego wpychanie ludziom za "darmo" bety i robienie z nich testerów. Pierwsza wersja Win10 jaką zainstalowałem, to bodaj 1607
p.....o - @FightMaker: Z tym RAM-em mogę tylko napisać dla statystki, że win10 na sta...

źródło: comment_ZHH6tc3jWm2CU0o5HjcFROQdyum2zLf1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz