Wpis z mikrobloga

Relacja 41, Dzien 119, Do parapetówki 174 dni, Koszt obecny 144000 zł

Witam Państwa w ten gorący lipcowy weekend :), zaczynamy kolejną długą i nudną relację z budowy. Zaleca się zaopatrzyć w zimne piwo i parasol przeciwsłoneczny przed czytaniem :) Do boju:

Najgorszy etap, czyli stan surowy zamknięty mamy już od tygodnia za sobą. Najgorszy dlatego - bo ciężko jest przewidzieć czas wykonania, ale również dlatego, że zanim nie został ukończony, nic więcej nie dało się zrobić. Ukończyliśmy go ... i proszę, w tym tygodniu prace zaczeły trzy kolejne ekipy :), każda od czego innego. Żeby nie wprowadzać zamieszania, relacja będzie się składała z tylu części, ile ekip będzie aktualnie na budowie. W tym momencie mamy:

1. Ekipę od dachu,

2. Ekipę od instalacji sanitarnych

3. Ekipę od elewacji z cegły,

---------------------------------------

1. Dach -> klik

Na początku tygodnia nabilismy łaty pod blachę na rąbek. Dla każdego rodzaju krycia łaty rozkłada się nieco inaczej. W naszym przypadku ważne było aby były one dosyć szerokie i ułożone gęsto, aby uniknąć późniejszego "falowania" blachy

klik

Po wykonaniu łat, panowie dekarze zdjęli ostateczny obmiar dachu "z natury" i zamówili wymaganą ilość arkuszy blachy. W tej chwili czekamy na materiał ( który będzie za klika dni )

klik

---------------------------------------

2. Instalacje sanitarne

Zdecydowałem się na jedną ekipę, która wykona mi wszystkie instalacje sanitarne, tj: wodę, kanalizację, centralne ogrzewanie i instalację gazową. Całkowity koszt wyniesie 44 tys zł, z czego wpłaciłem już zaliczkę 22 tys. Dużo? Tak. Wyceny wahały się w granicach 30 - 50k, za całość, jednak u mojej ekipy zadecydowały referencje i terminy. Na razie panowie wykonali prace przygotowawcze ( obmiary, sprzet itd ) , a właściwą "robotę" zaczną już w poniedziałek

---------------------------------------

3. Elewacja

Zacząłem od zakupu styropianu - izolacji termicznej. Koszt, dla całego budynku, to w moim przypadku 3500 zł

klik

Styropian jest sprzedawany w bardzo wielu grubosciach, a cena jest liczona w m3, czyli przykładaowo jezeli chcemy kupic styropian grubości 10cm, a zamiast niego kupimy 2 x 5cm, cena bedzie bardzo podobna.

klik

Styropian na elewacji układamy w dwóch warstwach, które zachodzą lekko na siebie. Chodzi o to żeby zasłonić styki płyt, na których mogą wystąpić większe straty ciepła. Grubsze arkusze, np. 15 cm, są "frezowane", czyli mają schodek na krawędzi. dzięki temu, łączenie jest zasłonięte.

klik

Mamy już styropian, pora więc na największą niewiadomą, czyli .. cegłę elewacyjną. Jest to etap który zadecyduje w największym stopniu o późniejszej estetyce budynku, łatwo ją zepsuć, źle dobrać kolory fug, cegła jest ręcznie formowana, więc "krzywa" jak cholera ... efekt końcowy jest trudny do przewidzenia, do dzieła!

klik

Najpierw odkopaliśmy i oczyściliśmy wczesniej przygotowany fundament z bloczków, następnie przyszła pora na samą cegłę, najpierw trzeba było ją "rozmierzyć", czyli ułozyć na sucho i przewidzieć ewentualne docinki.

klik

Docinki wykonujemy za pomocą takiej oto piły do klinkieru:

klik

.. a efekt jej pracy wyglada tak

klik,

klik

Te druciki, które wystają ze ściany to dodatkowe zakotwienie cegieł. Były one wykonane na etapie prac murowych i bedą wkładane pomiędzy spoiny. Służą też to zamocowania styropianu. Jak widać, pomiedzy cegłą a styropianem, pozostawiono szczelinę, kilka cm przestrzeni wentylowanej. Pora ruszyć w górę:

klik

klik

Najpierw murujemy wszystko za pomocą specjalnej zaprawy do klinkieru, zabrawa ta jest barwiona w masie, po wyschnięciu ma jednolity kolor, w naszym przypadku bedzie ona jasnoszara, podobna w odcieniu do "klasycznego" betonu. Po wymurowaniu, nalezy oczyscić spoiny i wykonać "cofnięcie" fugi. Tak wygląda efekt końcowy:

klik

Na koniec udało mi się jestcze wykadrować pierwsze zdjęcie skończonego fragmentu budynku :)

klik

Na dziś to tyle, relacje postaram się robić częściej, zeby nie zarzucać Was jednorazowo dużą porcją materiału, ale niestety .. Człowiek #!$%@? od switu do nocy i nie zawsze ma czas na wykopy :) Do następnego wpisu!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oto pierwszy wpis relacji. Jak ktos chce byc na biezaco, moze zaobserwowac tag #budujzwykopem
irecky - Relacja 41, Dzien 119, Do parapetówki 174 dni, Koszt obecny 144000 zł



Wit...

źródło: comment_J0TAWEaSVwLWcqTj90Tco9rbxLhp4Dzo.jpg

Pobierz
  • 52
  • Odpowiedz
@goblin21: Miejmy nadzieję że tak zostanie do końca :) , Wykonanie jest naprawdę ok, obawiam się jeszcze tylko koloru fugi po wyschnięciu. Powinna być jasna, ale mam nadzieje że bedzie wyraźnie odznaczać się od cegły.
  • Odpowiedz
@GrabkaMan: Po to żeby w elewacji był jako taki ruch powietrza, na ewentualne zbieranie się pary wodnej, skroplin itd. Przez to unikamy zawilgocenia i zagrzybienia tej przestrzeni.
  • Odpowiedz
cegła jest ręcznie formowana, więc "krzywa" jak cholera


@okuch: Pytanie z historii… wiesz może czy nie był to jeden z powodów (poza wytrzymałością jakby „na zapas”) dla którego, przynajmniej jeszcze krótko przed wojną, budowano ściany na 1½ cegły?
  • Odpowiedz
@cordant:

zajebiście ta cegła wygląda. Nie przemawiała do mnie w ogóle, aż do zdjęcia fug i fragmentu budynku


Właśnie, bardzo czesto utrzymanie cienkiej, cofniętej fugi decyduje o całym efekcie. Inwestorzy często nie zwracają na to uwagi, a po wykonaniu jest już za późno.
  • Odpowiedz
@staa: Szczerze, nie wiem, :) to pewnie zalezało ( własciwie to dalej zalezy ) od wysokości budynku.

generalnie im wyższy budynek - tym grubsza ściana. W powojennych domkach sciany mają, z tego co kojarzę grubość jednej cegły ... z kolei w kościołach budowaych z cegły, sciany mają nawet i metr albo więcej.
  • Odpowiedz
@jarema87: 250k + działka to budowa do stanu "deweloperskiego" ,

Wnętrz nie liczyłem, ale pewnie i tak będą robione etapami. Koszty wykończenia wahają się zwykle gdzieś pomiędzy 800 - 2000 za metr, gdzie 800 - to stan minimalny do wprowadzki, a 2000 - to kamienny blat w kuchni pod zamówienie, klima i 60` plazma.
  • Odpowiedz
@irecky ładnie to wygląda ;)

jestem ciekaw czy te cegły nie będą się kruszyć w zimę z racji tego, że mają w sobie dziurki :P

a także nie przypuszczałem, że kotwy dla 3 warstwy są takie cienkie.
  • Odpowiedz