Wpis z mikrobloga

Mirki, mam dylemat, potrzebuję pomocy w wyborze.
Aktualnie posiadam Canon 60D, C50mm f1.8 i C18-135 STM i moje główne zastosowania to 50% foto i 50% wideo - nagrania i zdjęcia z wyjazdów, okazjonalnie po znajomych różne uroczystości (wesele, chrzciny, podziękowania itp.)
Zależy mi na trochę lepszej jakości wideo, póki co raczej tylko FHD 50fps (z czasem, może jakby udało się bardziej wkręcić w temat to przesiadka na 4K), ze zdjęć w większości przypadków jestem zadowolony z możliwości 60D chociaż wiadomo, że zawsze może być lepiej natomiast wideo trochę niedomaga (FHD tylko 25 fps, użyteczne ISO to max 1600 a i już wtedy szału nie ma)

Zastanawiam się nad zakupem:
1. używka Canon 80D - jest FHD 50fps, powiedzmy, że trochę lepiej radzi sobie z low light niż 60D (i parę innych rzeczy na plus w stosunku do 60D) + bez problemu wykorzystam na start szkła, które posiadam + wygodniejszy moim zdaniem jeśli chodzi o zdjęcia.
2. używka Sony A6300 - tu dostaję 4K i dużo lepszą pracę w low light, ale za to bez szału FHD (ostrość, szczegółowość), dodatkowy koszt jeśli chodzi o podpięcie obiektywów, które mam lub inwestycja w nowe szkła + krótszy czas pracy na baterii
3. Wasza propozycja...

Budżet to ok. 3k zł, oba aparaty używane teoretycznie mieszczą się w tym budżecie. Zastanawiałem się też nad dokupieniem szerokiego kąta C10-18mm f4.5-5.6 w przypadku wyboru Canona.

Pomóżcie proszę bo siedzę nad tym już 2 tydzień i nie wiem na co się zdecydować...
#filmowanie #canon #sony
  • 18
Zastanawiałem się też nad dokupieniem szerokiego kąta C10-18mm f4.5-5.6 w przypadku wyboru Canona.


@random_port: 80D + sigma 18-35 jeśli jakimkolwiek cudem puści Cię budżet.
@k_x_p: Czyli właśnie to co mnie martwiło czyli te dodatkowe koszty związane z Sony - masa baterii, zaraz pewnie karty pamięci będę musiał zmienić bo się okażą za wolne na 4K (no a jak już mam to przecież pewnie zaczne nagrywać w 4K :D ) + adapter żeby podpiąć szkła.
Teraz tym 60D to po 800 zdjęć na jednym ładowaniu i zdarzało się, że materiał wideo na krótki klip z imprezy
@random_port: szczerze to nie wiem nawet co to 60D, ale jeśli nie masz zamiaru nagle zmienić swoją zajawke w biznes, to chyba a6300 Ci nie potrzebne ;) no chyba, że masz znajomych/klientów którzy są skłonni uczciwie zapłacić. Jeśli ten 60D jest spoko, to wydaje mi się, że lepiej zastanowić się nad lepszym szkłem lub rozbudować dźwięk :)
@k_x_p: Tak jak pisałem na początku, czuję, że trochę mnie obecny sprzęt ogranicza, chociażby przez brak 50fps w FHD. Póki co "biznes" kręci się właśnie wokół bliskich znajomych i znajomych znajomych a tu raczej ciężko liczyć na zapłatę. Nie wykluczam, że w przyszłości mógłbym się tym zająć poważniej - pytanie czy z tego canona 80d zrobi się coś co mnie przyblokuje ze wskoczeniem na "poziom" rynku więc od razu lepiej zainwestować
@random_port: uh, brak 50 kl/s to niezbyt fajne, ale jak ma być tanio to może a6000? Ma 50 kls w fhd , a w odróżnieniu od a6300 nie ma tylko 4k i profili kolorów typu cine, slog a to i tak chyba Ci nie potrzbne :D a co z lumixami, myślałeś nad nimi?
@k_x_p: Patrzyłem na lumixy, np. GH4 ale wydaje mi się, że są najdroższe pośród sony i canona (przynajmniej jeśli chodzi o używane) a w dodatku trochę się obawiam małej matrycy. No i tutaj w sumie też dochodzi sprawa adaptera albo wymiany szkieł. Dlatego je sobie odpuściłem ale może nie mam racji. Jeżeli miałbym przejść na sony to chyba wolałbym trochę dołożyć i mieć powiedzmy lekki zapas w sprzęcie (właśnie to 4K
@kj5: Z tego co widzę to ten Fuji znacząco przewyższa mój budżet a ponieważ to nowy aparat to nie ma żadnych tańszych używek :)
Wiem, że canon to nie jest ideał jeśli chodzi o nagrywanie ale szukam pewnego kompromisu między jakością, ceną i możliwościami stąd główny dylemat między 80D a A6300 :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@random_port: a nie myślałeś o m50 canona ? Do tego adapter na szkła ef i ef-s i korzystasz ze swoich obiektywów. Do tego jeszcze ef-m 22mm i masz fajny zestaw do kieszeni
@CWhitePL: Ciekawa propozycja, nie patrzyłem na niego do tej pory. Wydaje mi się tylko trochę mniej wygodny niż A6300, trochę przegrywa jakością i jeszcze ma dziwnego cropa przy 4K. Zastanawiam się tylko czy skoro i tak rezygnuję z ergonomii "dużego" aparatu jak 80D, muszę dokupić adapter do obiektywów i cenowo zbliżam się do A6300 to czy nie lepiej już od razu pójść w Sony.
@CWhitePL: Nadal nic ( ͡° ʖ̯ ͡°) a jeszcze doszedł brak czasu. Do końca czerwca będę musiał się na coś zdecydować. Fotograficzna część mnie mówi bierz canona 80D a filmowa część żebym brał A6300 i zostawił sobie 60D do zdjęć.