Wpis z mikrobloga

@asdasdce2w: 16 paneli monokrystalicznych czyli łącznie 4,88 kWp. Przy dzisiejszych cenach prądu z moich wyliczeń wychodzi, że instalacja się w pełni zwróci I prąd będę miał "za darmo" po 6 latach. Jeśli prąd podrożeje (a jestem przekonany, że tak będzie) , to szybciej.
z moich wyliczeń wychodzi, że instalacja się w pełni zwróci


@ajsp: Za ile lat, 15? Wziąłeś pod uwagę zużycie, średnie nasłonecznienie roczne i ewentualne straty z tytułu zabrudzenia paneli i ich konserwacji?
@Banri: wyliczyłem to na 6 lat. Tak, uwzględniłem zużycie ( swoją drogą mają te panele mono, które mam, mają gwarancję uzysku 80% sprawności na 20 lat) są już różne testy paneli montowanych kilka lat temu i utrata mocy nie jest wcale tak duża jak to się potocznie sądzi. Z umyciem paneli raz w roku nie mam problemu, chociaż dobry deszcz też sobie poradzi. Uwzględniłem też ulgę podatkową, która weszla od 1.2019.
@Banri: nie sztuką jest widzieć wszytsko w czarnych barwach. :) gdyby to się nie opłacało to nie budowali by 20 km ode mnie największej farmy foto w Polsce. (a hurtowo sprzedaje się na gorszych warunkach niż w przypadku małej instalacji) poza tym, jest jeszcze kwestia inflacji (która przyspiesza) i gównianego oprocentowania lokat. Zdecydowanie polecam. Dziękuję za życzenia.