Wpis z mikrobloga

@thestabilizator: wydaje mi się że tak. Ksero artykułu wisiało u nas na strzelnicy i czytałem kiedyś że chyba nie są zamienne w obie strony. Ale wyszukaj sobie. Przeczytałem to z nudów a nie mam tych kalibrów...
@spiritus: Jeśli strzelasz z karabinu przystosowanego do 54R z 53R to masz przedmuchy i co za tym idzie gorszą celność i wg niektórych szybsze zużycie lufy (ostatnie wg mnie bzdura.)
53R miały tylko fińskie mosiny (tzn 95% z fińskich tak miało). Jak masz ruska czy radomiaka to masz raczej 54R. Chyba że OWG Grudziądz po przeróbce to zależnie od roku produkcji, ja trafiłem na 54R (potwierdzone przez rusznikarza.)
@spiritus: Są dwie możliwości. Pierwsza to fiński Mosin który faktycznie korzystał z własnej amunicji 7,62X53R które jest niezamenna z rosyjskim nabojem, druga to taka fikcja prawna okresu PRL. Ubojka z 1961 czerpiąc jeszcze z ustawodawstwa przedwojennego posiadała zapis o broni myśliwskiej, a nie broni do "celów myśliwskich" co wg ówczesnej wykładni tego zapisu oznaczało że jako broń myśliwską nie można zarejestrować broni pochodzenia wojskowego i sportowego. Mosin-Nagant kalibru 7,62X54R de facto