Wpis z mikrobloga

Mirki, mam już za sobą trzy uwarzone partie piw :)
Pierwsza była z surowców: „Polskie jasne 12st BLG”. Wyszło super! Robiłem z kilku instrukcji na raz i był to udany eksperyment. Drugie z ekstraktów: pale ale wyszło średnio. Po około roku wróciłem do warzenia i już jutro butelkowal będę trzecią partię: niemiecki Kolesh z surowców i zabieram się za kolejna partię. W połowie czerwca mam urodziny. Czy zdążę na te uroczystość z nową partią? Mam dwa zestawy do zrobienia: 1. Prawdziwe pszeniczne 2. English Brown Porter górnej fermentacji https://twojbrowar.pl/pl/zestawy-surowcow-piwo-domowe/739-english-brown-porter-zestaw-surowcow-na-piwo-domowe.html Czy jest dużo trudniejsze od poprzednich? Na co zwrócić uwagę przy tym piwie? Które polecacie uwarzyć? #piwowarstwo #piwo
Beckham - Mirki, mam już za sobą trzy uwarzone partie piw :)
Pierwsza była z surowców...

źródło: comment_hKgI7WnozujHPVXEbTIK8sRxow0lFxGB.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@Beckham:

trzy uwarzone partie piw

"partia" piwa to w fachowym języku "warka".
Jak w reklamie - warka: miara prawdziwego piwa. Akurat muszę przyznać, bardzo udane hasło ;).

Czy zdążę na te uroczystość z nową partią?

z pszenicznym na pewno zdążysz. Z brown porterem też byś zdążył, aczkolwiek to pierwsze robi się szybciej.
A, i zamów paczkę drożdży WB06, zamiast korzystać z tych dołączanych do puchy. Efekt powinien być lepszy.
  • Odpowiedz
@Beckham: Tu chodzi głównie o długość leżakowania. Fermentacja przy podobnym blg trwa mniej więcej tyle samo (jeszcze od drożdży zależy). Ale piwa ciemne dłużej dojrzewają. Pszenice zaś są bardzo szybkie - po butelkowaniu tydzień nagazowania, tydzień leżaka i właściwie można pić.
  • Odpowiedz
  • 0
@Nemrod: okej, zrobie pszenice, a tego portera kolejnym razem. Mam kilka drobnych pytań. 1. Ile polecasz fermentować? Głośna trwała niecałe dwa tygodnie i teraz mija 3,5 tygodnia od całego procesu. Dzisjaj będę butelkowal. Czy to Ok? 2. Cukier. W pierwszych dwóch partiach nadawałem tyle cukru ile polecano w jakiejś tabeli, ale zwłaszcza w przypadku pale ale wydawało mi się, ze jest go za mało? Jaka metodę polecasz? Dzisiaj będę butelkowal i
  • Odpowiedz
@Beckham:

I czy sama fermentacja trwa dłużej w przypadku tego Brown portera?

Sama fermentacja trwa nieznacznie dłużej, aczkolwiek zależy od posiadanych drożdży. Np. S04 dość szybko pracują i szybko flokują, więc 10 dni na spokojnie wystarczy od nastawienia do rozlewu.

Tu, jak słusznie zauważył @nemrod - chodzi o kwestie leżakowania. Pszenica nadaje się po 2-3 dniach od zabutelkowania (tyle zajmuje nagazowanie) i powinna być w miarę szybko spożyta. Natomiast brown porter
  • Odpowiedz